Aktualności Agencji Rozwoju Pomorza

Przedsiębiorca wobec wyzwań czasu - w Gdyni odbyło się 18 Forum Przedsiębiorstw

Forum Przedsiębiorstw, organizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza już po raz 18. zakończyło się. Wzięli w nim udział przedstawiciele biznesu, samorządu oraz studenci.

Forum uroczyście otworzył  Łukasz Żelewski Prezes Agencji Rozwoju Pomorza. Gości i partnerów wydarzenia przywitał także Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, podkreślając ciekawy program konferencji. W imieniu Prezydenta Gdyni wystąpiła Pani Aleksandra Mendryk, skarbnik Miasta Gdyni. Wszyscy wyrazili nadzieję, że tematy przewidziane w programie pomogą przedsiębiorcom lepiej podejmować dobre decyzje w aktualnie trudnej sytuacji gospodarczo-politycznej.

Z globalnej perspektywy

Sesję główną rozpoczął komentarzem ekonomicznym prof. dr hab. Jerzy Hausner analizując trudną sytuację gospodarczą kraju wskazał, że wzrost gospodarczy przewiduje na rok 2024. Zaznaczył, że będzie on jednak poniżej możliwości naszej gospodarki. Wśród szans na poprawę sytuacji wymienił wzrost produktywności i konieczny dla jego osiągnięcia wzrost inwestycji produkcyjnych, szczególnie prywatnych. Sytuację na rynku energii przedstawił Łukasz Mordasiewicz, który aktualnie odpowiada w grupie FORUM za sprzedaż gazu i energii do segmentu dużych i średnich klientów. Zwrócił uwagę, że pomimo zmniejszających się, z powodu wojny na Ukrainie, dostaw energii z Rosji, Europa poradziła sobie z kryzysem. Nie odbyło się to bez kosztów jednak udało się ściągnąć gaz LNG i zastąpić nim gaz dostarczany wcześniej z Rosji. Co więcej, zadawalający jest obecnie stan magazynów gazu. Według prelegenta jeśli chodzi o wzrost cen energii, jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, sytuacja powinna się ustabilizować. Wskazał, że rynek energetyczny staje się obecnie rynkiem globalnym. Zgodnie z jego opinią Polska przetrwała najcięższy okres i najgorsze jest już za nami.  
Temat jednej z głównych przyczyn obecnych kryzysów – wojny na Ukrainie - podjęła Krystyna Kurczab – Redlich w rozmowie z Krystianem Nehrebeckim.  Wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji swoją ogromną wiedzę na temat tego kraju potwierdziła m.in. ostatnio wydaną biografią Putina pt. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Jest laureatką wielu nagród dla dziennikarzy min. Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii. W 2005 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Pani Kurczab-Redlich wskazała, że jedną z głównych przyczyn obecnego konfliktu jest mocarstwowa i antydemokratyczna postawa Władimira Putina, dla którego jak podkreśliła, władza jest wszystkim a jednostka jest nikim. Zwróciła uwagę, że Ukraina może stawiać dziś czoła Rosji tylko dzięki wsparciu krajów zachodnich. Rozmowę zakończyło zdanie: Ukraina musi wygrać!
Podczas networkingu Pani Krystyna Kurczab-Redlich powiedziała - „Ukraina musi zwyciężyć nie tylko, ze względu na dobro własnego narodu, ale także ze względu na bezpieczeństwo Polski. W naszym interesie jest suwerenność tak Ukrainy jak i Białorusi.”

Szerszy kontekst biznesu

W II części sesji głównej Hanna Machińska podjęła temat „Energia społeczna Polaków” zwracając uwagę na trudną sytuację na naszej wschodniej granicy związanej z napływem imigrantów z Białorusi. W panelu dyskusyjnym „Gospodarka i kultura - czy tym dwóm światom jest po drodze? Mateusz Zmyślony rozmawiał z Mikołajem Ziółkowskim, Prezesem zarządu Alter Art. Promotorem kultury, który od ponad 20 lat organizuje największe wydarzenia muzyczne i kulturalne, w tym Open'er Festival, Orange Warsaw Festival czy Kraków Live Festival.  

Sesję główną zamknęło wystąpienie Karola Bieleckiego – „Jak podejmować decyzje w trudnych momentach?” - piłkarza ręcznego reprezentanta Polski m.in. dwukrotnego brązowego medalisty mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn. W 2010 roku, podczas meczu z Chorwacją, w wyniku wypadku stracił oko. Jest jedynym na świecie zawodnikiem, który grał w piłkę ręczną z takim ograniczeniem, odnosząc sukcesy nieporównywalne z innymi. Wystąpienie było okazją do spojrzenia na fakt, że wprawdzie nie mamy wpływu na szereg zewnętrznych czynników, jak choćby takich, jak wojna na Ukrainie, problemy gospodarcze, jednak zawsze mamy wpływ na to jaką zajmiemy wobec nich postawę. Na przykładzie własnej historii Karol Bielecki wykazał, że dzięki motywacji, wytrwałości, zaangażowaniu, skupiając się na tym co mamy do dyspozycji, można osiągnąć sukces w najtrudniejszych nawet okolicznościach.

Praktycznie dla przedsiębiorczych

Po networkingu, szybkich randkach z prelegentami oraz konsultacjami dla firm, odbyły się trzy panele pozwalające na zdobycie wiedzy z różnych obszarów biznesu. W części „Nowoczesna i odporna firma” Radek Kotarski, znany twórca internetowy podpowiedział jak odnaleźć się w świecie, w którym musimy przetwarzać mnóstwo informacji. Razem z redaktorem Kubą Sito pomorscy przedsiębiorcy rozmawiali o tym jak prowadzić biznes w świecie ciągłej zmiany. Jakub Biel opowiedział natomiast o marketingu wartości.
Podczas panelu „Pracownik i pracodawca” podjęto zagadnienia HR m.in. uwarunkowania budowania dobrych relacji w zespole składającym się z przedstawicieli różnych pokoleń, zarządzania kompetencjami. Podczas spotkania „Edukacja dla rynku pracy „Solidarni w rozwoju” w partnerstwie z Open Eyes Economy rozmawiano o tym jak powinna wyglądać edukacja do zawodu w Polsce. Dyskutowano o współpracy edukacji i biznesu w celu dostosowywania kształcenia do potrzeb rynku pracy w tym o tworzeniu nowych zawodów. Zwrócono uwagę m.in. na pilną potrzebę wsparcia przez pracodawców szkolnictwa przy pozyskaniu specjalistów do nauki zawodu. Podzielono się praktyką promocji przez pracodawców poszukiwanych zawodów technicznych wśród młodzieży.   

Coś dla młodych – patrzmy w przyszłość

Po raz pierwszy podczas Forum przygotowano specjalny blok tematyczny dla studentów i najmłodszych przedsiębiorców. Uczestnicy wzięli udział w intensywnym warsztacie dotyczącym pracy nad własnym produktem czy usługą w oparciu o metodę business model canvas. Warsztat poprowadził Artur Kurasiński - przedsiębiorca, obserwator trendów technologicznych, konsultant startupów.

"Ogromne zainteresowanie tegorocznym Forum - ponad 600 uczestników, stacjonarnie i online - to dla nas ogromna satysfakcja i dowód, że nie wpadamy w rutynę. Wciąż potrafimy zaproponować przedsiębiorcom aktualne, ciekawe i przydatne w ich działalności tematy. Zapraszamy wszystkich na kolejne Forum Przedsiębiorstw w 2024 roku." - podsumowuje Katarzyna Laskowska, zastępca dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza, organizatora wydarzenia.

 

  • 20230510_092207
  • mordasiewicz 3
  • rk7