Banery

  • Punkt In formacyjny - baner
  • Invest in Pomerania

Aktualności BASCIL

Partnerzy projektu wzięli udział w warsztatach na Litwie

W dniach od 27 do 29 maja 2024 r. partnerzy projektu BASCIL wzięli udział w spotkaniach i warsztatach organizowanych w Kłajpedzie.

Testowanie usług turystyki kulinarnej za nami!

W dniach 15-19 kwietnia 2024 przedstawiciele Agencji Rozwoju Pomorza S.A. wzięli udział w testowaniu usług turystyki kulinarnej w ramach projektu BASCIL.

Spotkanie partnerów w Finlandii

Początek marca (6-8 marca 2024 r.) był okazją do kolejnego spotkania partnerów projektu, tym razem w Finlandii, w miejscowości Mikkeli nad brzegiem jeziora Saimaa.

Spotkanie partnerów projektu BASCIL na Łotwie

W dniach 4-6 grudnia 2023 r. partnerzy projektu BASCIL spotkali się po raz kolejny, aby wspólnie pracować nad rozwiązaniami dla producentów żywności, którzy chcą poszerzyć swoją ofertę o usługi turystyki kulinarnej. Tym razem miejscem spotkania była Łotwa.

Pomorskie Business Summit 2023 – turystyka kulinarna w pomorskim ma przyszłość

Agencja Rozwoju Pomorza S.A. uczestniczyła 27 listopada 2023 r. w konferencji Pomorskie Business Summit organizowanej przez Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną w Gdańsku.Wydarzenie było okazją wymiany informacji i doświadczeń związanych z rozwojem usług turystyki kulinarnej. Uczestnicy mogli m.in. zapoznać się z dobrymi praktykami lokalnych producentów żywności oraz nowymi trendami. Konferencja została zrealizowana w ramach projektu BASCIL.

Drugie warsztaty dla producentów żywności w ramach projektu BASCIL

26 października 2023, w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku, odbyły się kolejne warsztaty dla lokalnych producentów żywności, którzy w ramach międzynarodowego projektu BASCIL pracują nad dywersyfikacją swojej oferty i stworzeniem/rozwojem usług w obszarze turystyki kulinarnej.

Warsztaty dla producentów żywności w ramach projektu BASCIL

W dniu 8 września 2023, w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku, spotkało się trzynastu przedstawicieli pomorskich producentów żywności, którzy przez najbliższe 2 lata, w ramach międzynarodowego projektu BASCIL, pracować będą nad dywersyfikacją swojej oferty i stworzeniem/rozwojem usług w obszarze turystyki kulinarnej.