Pytania i odpowiedzi

Konkurs 1.1.1_1 Mikroprzedsiębiorstwa

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące Konkursu:

1. Czy możliwe jest dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2007 - 2013 zakupu nowej maszyny wraz z oprogramowaniem w ramach Działania 1.1.-1.2. ?

Wydatek na zakup środka trwałego (cena nabycia), który jest niezbędny do realizacji projektu, kwalifikuje się do współfinansowania w ramach RPO WP na lata 2007-2013 pod następującymi warunkami:
• środek ten będzie włączony w rejestr (ewidencję środków trwałych) beneficjenta i będzie podlegał odpisom amortyzacyjnym na podstawie ustawy o rachunkowości,
• wydatek ten będzie traktowany jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości,
• środek trwały nie był współfinansowany z publicznych środków krajowych ani wspólnotowych w okresie 7 lat poprzedzających datę zakupu danego środka trwałego (dokumentem poświadczającym ten fakt może być oświadczenie sprzedawcy).

Warunkiem uznania za kwalifikowane wydatków na zakup środków trwałych stanowiących część wydatków inwestycyjnych jest ich wskazanie w umowie o dofinansowanie.
Nabyty środek trwały nie może być dzierżawiony/odpłatnie wynajmowany na rzecz innych podmiotów.
Więcej informacji dotyczących kwalifikowalności wydatków związanych z zakupem środków trwałych znajduje  się w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP 2007-2013 (rozdział 9 – Zakup środków trwałych).

2. Czy istnieje możliwość uzyskana dofinansowania na zakup środków trwałych przez mikroprzedsiębiorstwo?

Zakup środków trwałych przez mikroprzedsiębiorstwa może być dofinansowany w ramach Działania 1.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Więcej informacji na temat zakupu środków trwałych znajduje się  w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach działań 1.1.-1.2. RPO WP 2007-2013. (patrz: pytanie 1)

3. Czy możliwe jest dofinansowanie ze środków RPO WP zakupu używanego środka trwałego?

Tak, dofinansowanie ze środków RPO WP dla Działań 1.1.-1.2. zakupu używanego środka trwałego jest możliwe jeżeli zakup ten jest niezbędny do realizacji projektu. Ponadto nabyty używany środek trwały będzie kwalifikował się do dofinansowania ze środków RPO WP  pod warunkiem, że podlegać będzie takim samym zasadom jakim podlegałby nowy środek trwały zakupiony w tym samym celu. (patrz: pytanie  1.)

4. Czy możliwe jest dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013 budowy chłodni wraz z jej wyposażeniem?

Dofinansowanie powyższej  inwestycji jest możliwe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego  na lata 2007 – 2013. Wielkość dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli inwestor jest  mikroprzedsiębiorcą  może  zostać beneficjentem działania 1.1.1 RPO WP, a jeśli małym lub średnim przedsiębiorcą – działania 1.1.2. Informacje dotyczące wielkości dofinansowania, wymaganej minimalnej wartości wkładu własnego oraz typów projektów, które mogą być objęte wsparciem w ramach w/w działań, umieszczone są w Uszczegółowieniu do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, które jest dostępne na stronie internetowej ARP S.A. w załącznikach dotyczących Konkursu 1.1.1_1.

Należy jednak zaznaczyć, że w ramach pierwszego konkursu na Poddziałanie 1.1.1 RPO WP na lata 2007-2013 – Mikroprzedsiębiorcy wyłączone zostały dwa typy projektów: 1 i 5 (zgodnie z Uszczegółowieniem RPO WP 2007-2013):
Typ 1) Budowa, rozbudowa lub rozszerzenie zakresu działalności zakresu działalności przedsiębiorstwa,
Typ 5) Budowa, rozbudowa lub przebudowa instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności surowców i energii oraz ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do środowiska.


5. Jaka jest maksymalna kwota dotacji ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013 na udział w targach?

Zgodnie z Uszczegółowieniem do RPO WP, maksymalna wartość dofinansowania na udział w krajowych i międzynarodowych imprezach gospodarczych typu targi i wystawy w charakterze wystawcy może wynieść odpowiednio do 60% kosztów kwalifikowanych projektu w ramach Poddziałania 1.1.1. (Mikroprzedsiębiorcy) oraz  Poddziałania 1.1.2 w odniesieniu do małych przedsiębiorstw. W sytuacji gdy o dofinansowanie ubiega się podmiot będący średnim przedsiębiorcą (w ramach Poddziałania 1.1.2.) wsparciem może być objęte do 50% kosztów kwalifikowanych projektu. Ponadto Uszczegółowienie do RPO WP przewiduje również ograniczenia kwotowe. Kwota dofinansowania projektu, który składa mikroprzedsiębiorca (w ramach Poddziałania 1.1.1 RPO WP), co do zasady nie może przekroczyć 200 tyś. PLN. Jeśli wnioskodawcą jest mały lub średni przedsiębiorca (w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP) to kwota dofinansowania, co do zasady nie może przekroczyć 800 tyś. PLN. Należy pamiętać, że wsparcie na udział w targach jest pomocą opartą o pomoc de minimis, w związku z tym nie może przekroczyć równowartości 200 tyś. EURO, a w przypadku działalności transportowej 100 tyś. EURO.

6. Czy możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowego ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013 na założenie własnego przedsiębiorstwa?

W ramach RPO WP na lata 2007 – 2013 nie można dofinansować rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej przewiduje Program Operacyjny Kapitał Ludzki, którego wdrażaniem w województwie pomorskim zajmuje się DEPARTAMENTU EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dotyczy to jednak jedynie przypadków kiedy prowadzona działalność gospodarcza nie została zarejestrowana. Jeśli beneficjent formalnie jest już przedsiębiorcą, nawet jeśli nie rozpoczął jeszcze produkcji/świadczenia usług to może ubiegać się o wsparcie  w ramach RPO WP.

Więcej informacji na temat formy przyznawania dofinansowania na rozpoczęcie działalności znajduje się na stronie internetowej DEPARTAMENTU EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którego dane kontaktowe podajemy poniżej:

DEPARTAMENT EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Augustyńskiego 2; 80 – 819 Gdańsk
tel: (58) 326 81 90; fax: (58) 326 81 93; 
e-mail -  defs@woj-pomorskie.pl
 
Polecamy również zapoznanie się z artykułem „40 tyś PLN do wzięcia” znajdującego się na stronie internetowej: www.madeinpomorskie.pl.

7. Na jaki poziom dofinansowania ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013 może liczyć nowopowstałe mikroprzedsiębiorstwo?

Mikroprzedsiębiorstwa zgodnie z Uszczegółowieniem do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013 mogą być beneficjentem w ramach Poddziałania 1.1.1. Mikroprzedsiębiorstwa oraz Działania 1.2. Rozwiązania innowacyjne w MŚP.  Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach Poddziałania 1.1.1. wynosi do 60% kosztów kwalifikowanych i nie może przekroczyć, co do zasady 200 tyś PLN. Jeżeli zaś chodzi o Działanie 1.2. to maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi do 60% kosztów kwalifikowanych i nie może przekroczyć, co do zasady                2 mln PLN. Dla w/w działań nie ma znaczenia moment rejestracji (nie określony został żaden minimalny bądź maksymalny okres funkcjonowania przedsiębiorstwa).

8. Od kiedy rusza nabór wniosków w ramach Działań Osi Priorytetowej nr . 1 dla MŚP?

Nabór wniosków w ramach Działań Osi Priorytetowej nr. 1 dla MŚP odbywa się według Harmonogramu ogłaszania konkursów na rok 2008 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (z dnia 16.05.2008). Wymieniony powyżej Harmonogram ogłaszania konkursów znajduje się na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (www.arp.gda.pl) w zakładce Fundusze UE dla przedsiębiorców) oraz na stronie internetowej Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (www.dpr.woj-pomorskie.pl). Informacje odnośnie ogłaszanych konkursów zamieszczane będą w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

9. Czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu nieruchomości niezabudowanej w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013?

Wydatki na nabycie nieruchomości mogą być uznane za kwalifikowalne jeśli wydatki te zostały uwzględniony w umowie o dofinansowanie projektu oraz pomiędzy zakupem tej nieruchomości a celami projektu istnieje bezpośredni związek. Jeżeli tylko część nabywanej nieruchomości jest niezbędna na cele realizacji projektu to za wydatek kwalifikowalny może być uznana odpowiednia część ceny nabycia nieruchomości, wraz z kosztami jej wydzielenia (np. obsługa geodezyjna, księgi wieczystej). Cena nabycia nieruchomości nie może przekraczać jej wartości rynkowej a wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę. Podstawą uznania wydatków, związanych z nabyciem nieruchomości za kwalifikowalne jest przedłożenie aktu notarialnego i aktualnego operatu szacunkowego (zależnie od rodzaju nieruchomości i jej lokalizacji operat szacunkowy nie powinien być starszy niż 3 m-ce; jeśli data jego wystawienia przekracza okres 3 m-cy to należy załączyć jego bieżącą aktualizację). Koszt nabycia nieruchomości może być uznany za kwalifikowalny, pod warunkiem, że w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania zakupu nieruchomości ta nie została zakupiona z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub wspólnotowych (dokumentem poświadczającym ten fakt może być oświadczenie sprzedawcy). W ramach Osi 1 RPO WP na lata 2007 – 2013 (bez działania 1.3) dofinansowaniem może być objęty zakup nieruchomości niezabudowanej, ale tylko do wysokości 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Więcej informacji dotyczących kwalifikowalności wydatków związanych z zakupem nieruchomości znajduje  się w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP 2007-2013 w Rozdziale 8 – Zakup nieruchomości.

10. Co to jest instrument elastyczności?

Instrument elastyczności (cross-financing) jest zasadą tzw. finansowania krzyżowego. Generalną zasadą finansowania funduszy strukturalnych w okresie programowania 2007-2013 jest założenie, że pojedynczy Program Operacyjny jest finansowany z jednego funduszu (RPO WP  jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Niektóre projekty Beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie w ramach RPO WP wymagają komplementarnych przedsięwzięć dotyczących np. przeszkolenia pracowników, które mogą być finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W celu zapewnienia koniecznej spójności pomiędzy działaniami inwestycyjnymi – finansowanymi z EFRR, a  szkoleniami finansowanymi z EFS - w ramach jednego projektu - wprowadzono pojęcie instrumentu elastyczności. Cross -financing umożliwia finansowanie działań przewidzianych do realizacji w innym funduszu, pod warunkiem, że są one konieczne do odpowiedniej realizacji projektu i są bezpośrednio z nim związane. Wysokość udziału cross-financingu wyrażony w % znajduje się w opisie poszczególnych działań w Uszczegółowieniu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Dla działań Osi 1 RPO WP (z wyłączeniem działania 1.3) maksymalna wartość wydatków w ramach instrumentu elastyczności wynosi, w zależności od działania, 10%-20% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Przykład: Mikroprzedsiębiorca kupujący nową maszynę w ramach Poddziałania  1.1.1. RPO WP może sfinansować również przeszkolenie pracowników z obsługi zakupionej w ramach projektu maszyny. Wówczas, zgodnie z Uszczegółowieniem do RPO WP oraz Przewodnikiem Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1 – 1.2 (rozdział 3 pkt. 3.5), będzie mógł przeznaczyć na szkolenia maksymalnie 10% kosztów kwalifikowalnych całego projektu.

11. Ile będzie konkursów w ramach Działań 1.1 i 1.2 RPO WP?

Na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A., zakładka Fundusze  Europejskie / RPO WP 2007-13/ Konkursy dostępne są dwa harmonogramy ogłaszania konkursów:
• Harmonogram Konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013, na rok 2008
• wstępny Harmonogram ogłaszania konkursów w ramach RPO WP 2007 - 2013, na lata kolejne

Harmonogram wskazany w punkcie drugim wskazuje planowane terminy ogłaszania konkursów w kolejnych latach okresu programowania 2007-2013. W ramach Osi Priorytetowej 1 RPO WP (bez działania 1.3) nie przewiduje się sytuacji, w której w ramach całego okresu programowania odbędzie się, na dane działanie, tylko 1 konkurs.

12. Jak długo będzie trwała ocena wniosku o dofinansowanie?

Ocena formalna oraz ocena wykonalności i strategiczna łącznie nie mogą przekroczyć 60 dni roboczych od dnia zakończenia naboru wniosków w ramach danego konkursu. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych etapów oceny wniosku o dofinansowanie w ramach Działań 1.1. oraz 1.2. znajdują się w Przewodniku Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1 – 1.2 ( rozdział 5 pkt. 5.4 ). Kryteria wyboru projektów (z podziałem na poszczególne etapy oceny wniosków o dofinansowanie) znajduje się w Załączniku 5.5 do Uszczegółowienia RPO WP 2007-2013.

13. Od kiedy beneficjent może rozpocząć wydatkowanie środków związanych z realizacją projektu, aplikującego o dofinansowanie w ramach RPO WP 2007-2013 w ramach Działań 1.1.-1.2.?

Rozpoczęcie inwestycji może nastąpić dopiero po uzyskaniu informacji, że projekt, z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji, zasadniczo kwalifikuje się do wsparcia (pozytywny wynik oceny formalnej wniosku). Refundacji mogą podlegać tylko te wydatki, które zostały poniesione po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku oceny formalnej wniosku o dofinansowanie. (patrz: Przewodnik Beneficjenta RPO WP 2007-2013 Dla Działań 1.1 – 1.2, rozdział 4, pkt. 4.1).

14. Czy istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych osobistych konsultacji, w celu pozyskania informacji na temat dostępnych funduszy unijnych dla przedsiębiorców na lata 2007-2013?

Tak, istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych osobistych konsultacji na temat dostępnych funduszy unijnych dla przedsiębiorców w Punktach Konsultacyjnych znajdujących się na terenie Województwa Pomorskiego.
 
Konsultanci w Punktach Konsultacyjnych (PK) w województwie pomorskim udzielają bezpłatnych informacji w zakresie:
• prowadzenia działalności gospodarczej (prawo, marketing, finanse, podatki, itp.), programów pomocowych finansowanych z budżetu państwa, funduszy strukturalnych oraz innych dostępnych programów wsparcia MŚP,
• oferty finansowania działalności przedsiębiorstw przez banki oraz inne instytucje finansowe (firmy leasingowe, fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeń kredytowych, fundusze kapitałowe, itp.),
• możliwości i zasad uzyskiwania bardziej złożonych usług doradczych dostępnych w sieci ośrodków Krajowego Systemu Usług (KSU) oraz usług oferowanych przez instytucje spoza sieci KSU,
• wytycznych przygotowywania wniosków o udzieleniu wsparcia dotyczących projektów pomocowych dostępnych dla MŚP,
• zasad przygotowywania rozliczeń oraz wniosków o wypłatę wsparcia do projektów pomocowych dostępnych dla MŚP.

W celu skorzystania z bezpłatnych osobistych konsultacji należy :
a) sprawdzić czy  jest się Mikro, Małym lub Średnim Przedsiębiorcą;
b) wybrać Punkt Konsultacyjny najbliższy miejscu zamieszkania przedsiębiorcy;
c) telefonicznie bądź mailowo ustalić termin spotkania i wybrać zakres usługi;
d) na spotkanie zabrać ze sobą dokument bądź kopie stwierdzające nadanie NIP-u oraz zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, który służy Konsultantom do weryfikacji numeru PKD (Część branż jest wykluczona z pomocy finansowej z UE).
Lista Punktów konsultacyjnych znajduje się na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza (www.arp.gda.pl; w zakładce Punkt Konsultacyjny Regionalny).
Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, które chcą ubiegać się o środki z Unii Europejskiej prosimy o kontakt z DEPARTAMENT EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ul. Augustyńskiego 2; 80 - 819 Gdańsk tel: (58) 326 81 90; fax: (58) 326 81 93;  e-mail -  defs@woj-pomorskie.pl

15. Na jakim obszarze powinien być realizowany projekt (lokalizacja projektu)?

Projekt współfinansowany z EFRR w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP powinien być realizowany w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Odstępstwa od tej zasady możliwe są tylko za zgodą IP II i tylko w sytuacji, gdy projekt przynosi znaczące korzyści dla regionu objętego wsparciem. Są to np. projekty realizowane w ramach Działań 1.1. Rozwój i innowacje w MŚP (w przypadku projektów eksportowych).

W przypadku projektów dotyczących udziału w targach i imprezach zagranicznych w charakterze wystawcy kryterium lokalizacji odnosi się siedziby wnioskodawcy. Oznacza to, że siedziba przedsiębiorcy ubiegającego się o dofinansowanie takiego typu projektu musi znajdować się w granicach administracyjnych województwa pomorskiego.

16. Kto może być beneficjentem RPO WP w ramach Działań 1.1.-1.2.

Beneficjentem RPO WP w ramach Działań 1.1.-1.2. może być Przedsiębiorca zaliczający się do kategorii Mikro, Małego lub Średniego Przedsiębiorcy zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Komisji WE nr 364/2004 z dnia 25.02.2004 r. Potencjalny Beneficjent musi być zarejestrowany jako Przedsiębiorca. Nie ma znaczenia moment rejestracji, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie musi być aktualny dokument potwierdzający w/w rejestrację.

17. W jakiej formie powinien nastąpić wybór dostawcy urządzenia o wartości około    150 tyś PLN w ramach Działań 1.1-1.2. Czy musi to być przetarg, czy też wyboru mogę dokonać na podstawie rozmów i ofert?

Zasady wyboru dostawców aktywów, o dofinansownie których ubiega się Wnioskodawca w ramach Działań 1.1 i 1.2 przedstawione zostały w Rozdziale 9 „Przewodnika Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1-1.2”. Czytamy w nim m.in., że „...w sytuacji gdy zamówienie przekracza kwotę 50 tyś PLN, Beneficjent nie stosujący Prawa zamówień publicznych zobowiązuje się zgromadzić i przedstawić instytucjom uprawnionym do kontroli dokumenty, które udowodnią spełnienie w/w zasad* [np. pisemne protokoły z negocjacji handlowych (podpisane przez obie strony), pisemne oferty firm, konkurencyjnych w stosunku do wykonawcy/dostawcy, z którym Beneficjent podpisze umowę, oświadczenia Beneficjenta uzasadniające dokonany wybór wykonawcy/dostawcy]”.

* Wydatki ponoszone przez Wnioskodawców powinny być dokonywane:
­    „w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania założonych efektów przy jak najniższej kwocie wydatku;
­    w sposób umożliwiający terminową realizację projektu;
­    w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych zobowiązań”.

18. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją w której dwóch przedsiębiorców (dwie zarejestrowane działalności gospodarcze)  prowadzi razem Spółkę Cywilną X (na podstawie umowy Spółki) oraz tych samych dwóch przedsiębiorców prowadzi równocześnie działającą w innej branży Spółkę Cywilną Y – to, zgodnie z zasadami pomocy de minimis, ile wniosków o dofinansowanie mogą złożyć w ramach RPO WP? Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest złożenie 4 wniosków o dofinansowanie – aplikuje każdy ze Wspólników z osobna i dodatkowo każda ze Spółek?

Wnioskodawcy, którzy otrzymali w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia Wniosku o dofinansowanie, wsparcie w ramach pomocy de minimis, zobowiązani są przedstawić kopie zaświadczenia/ zaświadczeń o udzielonej pomocy de minimis, wystawionych przez Instytucje, które udzieliły tego typu pomocy. W przypadku gdy Wnioskodawcą jest Spółka Cywilna do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis wystawione na Spółkę oraz na każdego ze Wspólników z osobna. Maksymalna wartość dofinansowania udzielona w ramach pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tyś € w ciągu kolejnych 3 lat obrachunkowych (100 tyś € w przypadku przedsiębiorstw transportowych). Przy czym należy dodać, iż w ramach Poddziałanaia 1.1.1 RPO WP maksymalna kwota dofinansowania przypadająca na jeden projekt, w ramach danego konkursu, nie może przekroczyć 200 tyś PLN. Nie ma ograniczeń co do ilości wniosków składanych przez danego przedsiębiorcę/dane przedsiębiorstwo zarówno w ramach danego konkursu jak i w całym okresie programowania RPO WP 2007 – 2013, jednak wsparcie w ramach pomocy de minimis liczy się łącznie na Spółkę i poszczególnych jej Wspólników .

19. Czy w ramach trwającego konkursu na Poddziałanie 1.1.1 RPO WP – Mikroprzedsiębiorstwa (konkurs nr 1.1.1_1) możliwe jest dofinansowanie budowy nowego obiektu oraz remontu już istniejącego budynku?

W związku z niezgodnością przepisów prawa polskiego i unijnego w zakresie ochrony środowiska naturalnego, w  ramach pierwszego konkursu na Poddziałanie 1.1.1 RPO WP wykluczono dwa typy projektów: typ 1 i typ 5 (patrz: pytanie nr 4). Możliwe do realizacji pozostały natomiast projekty mieszczące się w granicach typu 3: Unowocześnienie składników majątku trwałego niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej firmy (zgodnie z pkt 14 do Poddziałania 1.1.1 Uszczegółowienia RPO WP). Konieczne zatem stało się ustalenie granicy między typem 1 i 3 projektów realizowanych w ramach Poddziałania 1.1.1 RPO WP.

Instytucja Pośrednicząca II stopnia do wdrażania Osi Priorytetowej 1 RPO WP (bez działania 1.3) wraz z Instytucją Zarządzającą RPO WP ustaliły co następuje:
•    wszelkie inwestycje, w ramach których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, nie mogą zostać objęte dofinansowaniem w ramach pierwszego konkursu na Poddziałanie 1.1.1 RPO WP;
•    rozdzielono pojęcia „rozszerzenie działalności” (przypisane typowi 1 Poddziałania 1.1.1 RPO WP) i „rozwijanie działalności” (przypisane typowi 3 Poddziałania 1.1.1 RPO WP) ;
•    jeśli planowany projekt dotyczy  kodu PKD, który Wnioskodawca posiada w swoim dokumencie rejestrowym, wówczas traktujemy taką inwestycję jako „rozwijanie działalności”, zatem taki projekt możliwy jest do zrealizowania w ramach typu 3 projektów z w/w Poddziałania;
•    jeśli w dokumencie rejestrowym Wnioskodawcy nie ma kodu PKD planowanego projektu to inwestycja, którą zamierza on zrealizować traktowana jest jako „rozszerzenie działalności" i podlega typowi 1 w/w Poddziałania, zatem w ramach trwającego konkursu nie może zostać objęta wsparciem.

W ramach pierwszego konkursu na Poddziałanie 1.1.1 RPO WP – Mikroprzedsiębiorstwa wszelkie prace remontowe i modernizacyjne, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, mogą zostać objęte dofinansowaniem o ile Wnioskodawca wykaże powiązanie planowanego przedsięwzięcia z pozostałymi typami projektów dopuszczonych do realizacji w danym konkursie.

20. Czy będąc na Książce Przychodów i Rozchodów muszę wypełniać Sekcję E Biznes Planu?

Każdy Wnioskodawca chcący ubiegać się o dofinansowanie w ramach Działań 1.1 – 1.2 RPO WP zobowiązany jest do złożenia wszelkich wymaganych załączników do Wniosku o dofinansowanie wypełnionych zgodnie z „Instrukcją przygotowania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu w ramach RPO WP 2007-2013”, stanowiącym Załącznik nr 3 do „Przewodnika Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1 – 1.2”.  Wypełnienie Sekcji E Biznes Planu jest konieczne.

21. Ile kolumn powinny zawierać poszczególne tabele Biznes Planu?


Ilość kolumn w poszczególnych tabelach Biznes Planu, który Wnioskodawca załącza do Wniosku o dofinansowanie w ramach Działań 1.1 – 1.2 RPO WP zależy od długości planowanego projektu. Biznes Plan powinien objąć zasięgiem cały okres realizacji inwestycji oraz trzyletni okres trwałości projektu (liczony od daty zakończenia realizacji inwestycji). Pierwszą kolumnę stanowi zawsze „Rok bazowy/okres bieżący”, a kolejne kolumny stanowią prognozy na kolejne lata realizacji/ trwałości projektu. Kolumny wypełnia się zgodnie z danymi zawartymi w INFORMACJACH DODATKOWYCH na stronie 2 Biznes Planu. Należy pamiętać o tym, że prognozy umieszczone w Biznes Planie muszą być spójne z danymi zawartymi we Wniosku o dofinansowanie projektu.
 

Wstecz