Konkursy

Zmiany w aplikowaniu o środki w ramach najbliższego konkursu do działania 8.1 POIG

Od 30 lipca do 30 września 2010 r. w ramach konkursu organizowanego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Informujemy, iż zmianom uległy zasady ubiegania się o środki unijne w zbliżającym się naborze.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej PARP, nowe kryteria oceny złożonych projektów są skonstruowane w taki sposób, aby premiować te, które w najlepszy sposób odzwierciedlają cele działania 8.1 PO IG. Wsparcie uzyskają zatem projekty cechujące się wysoką innowacyjnością oraz oparte o solidny model biznesowy, rokujący osiągnięcie sukcesu rynkowego.
 

Kryteriami merytorycznymi fakultatywnymi w ramach działania 8.1 PO IG w konkursie w 2010 r. będą następujące czynniki:

  • Przychody inne, niż ze świadczenia e-usługi, związane z udostępnieniem zasobów serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów, nie stanowią czynnika decydującego o rentowności projektu;
  • E–usługa świadczona będzie zarówno dla odbiorów krajowych jak i zagranicznych;
  • Projekt polega na przygotowaniu, wdrożeniu i świadczeniu zaawansowanych e-usług o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym;
  • Zasadnicza (specyficzna) funkcjonalność dotycząca głównej funkcji e-usługi odpowiada na niezagospodarowaną dotychczas niszę rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku;
  • Współczynnik Efektywności Ekonomicznej „EE”.
     

Wskaźnik efektywności ekonomicznej liczony będzie wg wzoru:

EE = 0,3*ROS + 0,7*ROI
gdzie:
ROS - Wskaźnik rentowności na sprzedaży
ROI - Wskaźnik rentowności inwestycji
 

Równocześnie informujemy, że zasady, na podstawie których PARP będzie udzielać wsparcia w ramach działania 8.1 PO IG określone są w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 czerwca 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 (Dziennik Ustaw Nr 105, poz. 666) i w Regulaminie Przeprowadzania Konkursu. Powyższe dokumenty precyzują, że kolejność składania wniosków o dofinansowanie nie będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o udzielaniu dofinansowania w działaniu 8.1 PO IG. Nowy Regulamin Przeprowadzania Konkursu nie zawiera zapisu wskazującego na zasadę udzielania wsparcia w kolejności wpływu wniosków o dofinansowanie. Precyzuje zaś, iż o przyznaniu dofinansowania decydować będą wyłącznie wyniki oceny – liczba punktów uzyskanych w ramach oceny merytorycznej fakultatywnej.
 

Ułatwienia dla Beneficjentów w procedurze składania wniosków
Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców począwszy od najbliższego konkursu przedsiębiorcy będą mieli możliwość składania wniosków o dofinansowanie z działania 8.1 PO IG drogą elektroniczną. Aby całkowicie pominąć konieczność przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej w formie papierowej należy dysponować elektronicznym podpisem z certyfikatem kwalifikowanym (złożenie podpisu poprzez skrzynkę ePUAP). Przedsiębiorcy nie dysponujący takim podpisem, po sporządzeniu wniosku i zarejestrowaniu go we właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) za pomocą Generatora Wniosków, zobowiązani będą do przesłania do RIF (pocztą lub kurierem) podpisanego wydruku wniosku wraz z załącznikami.

Za moment przyjęcia wniosku będzie uznany moment jego zarejestrowania w generatorze.


Intensywność wsparcia 
Rozporządzenie określa, że wielkość wsparcia może wynosić do 70 proc. wydatków kwalifikujących się do dofinansowania. W przypadku mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który w roku złożenia wniosku o udzielenie wsparcia ma nie więcej niż 27 lat, wielkość wsparcia może wynosić do 80 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Kryterium wieku przedsiębiorcy powinno być spełnione przez każdego wspólnika spółki cywilnej.

Wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 700 tysięcy złotych. Mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca otrzymujący wsparcie jest zobowiązany do zapewnienia finansowania projektu w części nieobjętej wsparciem.
 

PARP przygotowała szereg działań, mających na celu nie tylko jak najlepsze przygotowanie beneficjentów do składania dobrej jakości wniosków, ale także do właściwej realizacji umowy w ramach kolejnych etapów życia projektu. Otrzymanie dofinansowania jest bowiem początkiem drogi beneficjenta. Kolejnymi krokami jest właściwa realizacja projektu, jego poprawne rozliczenie, oraz utrzymanie trwałości projektu przez okres 3 lat od zakończenia realizacji umowy, co będzie skrupulatnie weryfikowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

W związku z tym PARP apeluje o wyważone i rozsądne szacowanie wskaźników na etapie składaniu wniosków, gdyż ich nieosiągnięcie na etapie realizacji projektu lub w okresie, w którym musi utrzymana być trwałość projektu, może spowodować rozwiązanie umowy i konieczność zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami.

Na stronie internetowej PARP dostępne są projekty dokumentów aplikacyjnych, przygotowanych na najbliższy konkurs. Uwaga! Publikowane projekty nie stanowią jeszcze ostatecznej, obowiązującej dokumentacji aplikacyjnej i mogą jeszcze ulec niezbędnej modyfikacji.

Ostateczne dokumenty zostaną przedstawione  przez PARP w dniu ogłoszenia naboru, tj. 15 lipca 2010 r.
 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wstecz