Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Treść strony

„Punkt dla Ciebie” Korzystaj z bezpłatnych usług informacyjnych o funduszach unijnych

Wobec zbliżającej się nowej perspektywy  unijnej  obejmującej lata 2021-2027 warto sprawdzić jak, kiedy i na co będzie można pozyskać dofinansowanie. Bezpłatne informacje na temat dostępnych form wsparcia finansowego można otrzymać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, działających już od 2015 roku w ramach ogólnopolskiej sieci.

Nadal wiele osób sądzi, że fundusze europejskie są trudno dostępne, procedury niezrozumiałe a realizacja projektów zbyt skomplikowana. Często jest to wyłącznie brak wiedzy, któremu można zaradzić -  wystarczy skorzystać z usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE).
W województwie pomorskim działa 5 Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Główny Punkt Informacyjny w Gdańsku jest prowadzony przez Urząd Marszałkowski i 4 lokalne –  w Gdańsku, Słupsku, Malborku i Chojnicach - pierwsze dwa prowadzone są  przez Agencję Rozwoju Pomorzawyjaśnia Katarzyna Laskowska -  Wice Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości z Agencji Rozwoju Pomorza.

Klient czyli kto?
Z konsultacji korzystają głównie osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy poszukujący możliwości rozwoju np. poprzez nowe inwestycje, podnoszenie kwalifikacji pracowników czy działalność badawczo-rozwojową. Oferta PI FE kierowana jest również do jednostek administracji publicznej, głównie samorządów oraz organizacji pozarządowych i szkół.

Informacja krojona na miarę? Informacja dopasowana do potrzeb klienta
Wszystko zaczyna się od bardzo uważnego wysłuchania klienta, zrozumienia jego sytuacji i określenia potrzeb. To podstawa do znalezienia indywidualnych rozwiązań i odpowiednich form wsparcia”-  podkreśla Joanna Wołczyk, konsultantka w PI FE, w Agencji Rozwoju Pomorza. „Konsultacja może służyć znalezieniu możliwości realizacji konkretnego celu ale także inspirować do obrania nowego kierunku rozwoju” dodaje konsultantka

Przykładem jest firma Amber Dream Sopot, która wykonuje poduszki do spania i relaksu w 100% z naturalnych materiałów. Produkty łączą piękno wykonania i naturę, a częścią wypełnienia jest bałtycki bursztyn.Nasza przygoda z Lokalnym Punktem Informacyjnym zaczęła się na przełomie 2019/2020 roku. Zgłosiliśmy się z pytaniem o możliwość dofinansowania rozpoczynającej się działalności naszej firmy. Wprawdzie nie było wtedy środków na taki cel jednak pracownik Punktu pani Justyna Janczak poinformowała nas o projektach unijnych skierowanych do firm takich jak nasza. Dzięki tej konsultacji wzięliśmy udział w międzynarodowym projekcie, Turystyka Wellbeing w regionie Południowego Bałtyku – Przewodnik po dobrych praktykach i Promocja”) -  mówi Piotr Grabowski właściciel firmy Amber Dream Sopot. 

„Pandemia spowodowała, że nasza działalność zawisła na włosku. Tutaj też przyszła z pomocą Pani Justyna, która udzieliła nam informacji o możliwości dofinansowania w ramach innego projektu. Dzięki możliwości dofinansowania specjalistycznych usług doradczych w ramach pomorskiego systemu usług doradczych - SPEKTRUM rozwinęliśmy działania reklamowe oraz wprowadziliśmy zmiany wizerunkowe firmy. W ramach tego samego projektu, pracujemy nad wejściem z naszą ofertą na rynki zagraniczne. Nie spodziewaliśmy się, że w Punktach Informacyjnych można pozyskać tak wiele wsparcia. Poza tym trafiliśmy na rewelacyjnych ludzi, którzy widzą przyszłość w naszym produkcie. Doceniamy dotychczasową współpracę i mamy nadzieję, że  będziemy mogli brać udział w kolejnych ciekawych projektach.” – podsumowuje właściciel firmy Amber Dream Sopot. 

 „Przedsiębiorstwo Amber Dream Sopot na naszych oczach zaczęło świetnie się rozwijać. Firma nawiązała współpracę z wieloma dużymi podmiotami a na rynek wprowadzono  nowe produkty. Już podczas pierwszego spotkania dostrzegłam potencjał eksportowy firmy i cieszę się, że projekt SPEKTRUM umożliwi im pójście w tym kierunku. Przez nasze punkty przewijają się setki podmiotów. Każda zmiana na lepsze, tak jak w przypadku Amber Dream, to dla nas ogromna satysfakcja”–  dodaje Justyna Janczak, konsultant w PI FE w ARP.

Co, jak i gdzie?
Zasadą realizacji zadań PI jest rzetelność, dostępność i nieodpłatność. Konsultanci pomagają m.in. znaleźć finansowanie, przekazują informacje o ofercie zarówno europejskich jak i krajowych środków wsparcia oraz przybliżają zmiany przepisów prawnych. Konsultacje są możliwe na każdym etapie przygotowania i realizacji projektu. Poza wiedzą o aktualnych programach i konkursach unijnych, konsultanci przedstawiają inne możliwości wsparcia jak np. oferta Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, który  udziela pożyczek finansowanych ze środków samorządowych, budżetu państwa oraz Unii Europejskiej na cele związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej czy Pomorskiego  Funduszu Poręczeń Kredytowych oferującego dla firm poręczenia kredytów, pożyczek, leasingów i wadiów przetargowych. Indywidualne konsultacje Punktów działających przy Agencji Rozwoju Pomorza odbywają się w siedzibie ARP w Gdańsku oraz w Słupsku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Aby zwiększyć dostępność, konsultanci pełnią dyżury poza siedzibą punktów – w ramach tzw. Mobilnych Punktów Informacyjnych - w miejscowościach, w których nie ma punktu informacyjnego np. w Ustce, Kartuzach, Miastku, Wejherowie, Kolbudach czy Gdyni. W przypadku osób niepełnosprawnych możliwe jest przeprowadzenie konsultacji w miejscu uzgodnionym z klientem. Oprócz bezpośrednich spotkań konsultanci odpowiadają na pytania telefoniczne i e-mailowe. Można również umawiać się na konsultacje w formie on-line.

W ramach swojej aktywności Punkty organizują bezpłatne szkolenia i spotkania informacyjne dla konkretnych grup np. młodych osób po 30 roku życia, bezrobotnych, dla firm reprezentujących konkretne branże czy osób 50+. Ostatnio organizowane spotkania „Kobieta w „koronie”– wykorzystaj dobrze czas i zrealizuj swoje cele” oraz „ZMIENIONA. O funduszach europejskich i nie tylko” spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz mamy nadzieję  zaowocują rozpoczęciem działalności nowych firm.

Szeroka wiedza, wysokie standardy – z nimi warto być w kontakcie
„W naszej pracy musimy być na bieżąco. Systematycznie bierzemy udział w szkoleniach organizowanych przez różne instytucje, samodzielnie poszukujemy informacji i oczywiście dzielimy się wiedzą w zespole." - wyjaśnia Joanna Wołczyk, konsultantka.

„Wszystkie PI są systematycznie weryfikowane. Certyfikacja punktów odbywa się za pośrednictwem „Tajemniczego Klienta” oraz przeprowadzanych dwa razy w roku przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej egzaminów z wiedzy. Nasze Punkty mają jedne z najwyższych ocen w kraju i  możemy pochwalić się wzorowym certyfikatem. Prawdziwą motywacją nie są jednak dobre oceny a zadowolenie klienta i świadomość, że także dzięki konsultacjom realizują swoje cele” –  podsumowuje Maciej Frączek, konsultant  z Punktu w  ARP.  

Konsultanci podnoszą swoje kwalifikacje i wciąż szukają nowych pomysłów jak dzielić się wiedzą i inspirować lokalne przedsiębiorcze środowiska do zmian na lepsze. Dlatego warto być z nimi w stałym w kontakcie a informacje o organizowanych spotkaniach, szkoleniach podawane są regularnie na stronach internetowych
www.arp.gda.pl, www.rpo.pomorskie.eu/informacje#, w newsletterze Agencji Rozwoju Pomorza i profilach facebookowych: LPI Gdańsk, LPI Słupsk.

drukuj („Punkt dla Ciebie” Korzystaj z bezpłatnych usług informacyjnych o funduszach unijnych)

  • Spotkanie informacyjne dla mam

wstecz

Kontakt

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do Agencji Rozwoju Pomorza

Dane Kontaktowe

  • Dane spółki

    Agencja Rozwoju Pomorza S.A. jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w rejestrze przedsiębiorców pod numerem KRS 0000004441 | NIP 583-000-20-02 | Regon 190044530 | Kapitał zakładowy: 26 320 000 zł w całości wpłacony

Sekcja dodatkowa


  • Galeria logotypów

  • Zdjęcia na stronie
    Zdjęcia na stronie