Informacje prasowe

Imigracja… strategie i rozwiązania, widziane z pomorskiego

Cudzoziemcy stali się widoczną częścią naszej polskiej społeczności. Są naszymi sąsiadami, współpracownikami, spotykamy ich na ulicy. W okresie 2014–2019 liczba obywateli innych krajów, którzy otrzymali ważne dokumenty, niezależnie od ich rodzaju, uprawniające do pobytu na terytorium Polski zwiększyła się niemal dwu i pół krotnie i nadal rośnie. Urząd ds. cudzoziemców podaje, że 73% złożonych w 2019 roku wniosków o pobyt motywowanych było poszukiwaniem u nas pracy.

Fakt rosnącej liczby imigrantów rodzi potrzebę tworzenia strategii i rozwiązań przyjmowania obywateli z innych krajów, szczególnie takich, które łączą otwartość na szukających u nas spokojnej przystani cudzoziemców ze społeczno-gospodarczymi realiami i potrzebami naszego kraju.

Poland. Business Harbour
Od września 2020 roku, w odpowiedzi na niestabilną sytuację na Białorusi, realizowany jest rządowy program Poland. Business Harbour, ułatwiający relokację białoruskich specjalistów IT i ich rodzin do naszego kraju. Program to z jednej strony  wsparcie dla Białorusinów z drugiej cenny wkład w rozwój polskiej branży ICT. Obywatelom tego kraju oferuje się komplet usług zawierających m.in. pomoc w kontakcie z urzędami, wsparcie wizowe czy skierowaną do firm pomoc prawną, łączenie przedsiębiorców z inwestorami, możliwość uzyskania grantów na działalność B+R. Do współpracy zaproszono polskie firmy poszukujące specjalistów IT. Informacje o nich można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/specjalista-it. Lista jest otwarta. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH). Program Poland Business Harbour cieszy się dużym zainteresowaniem Białorusinów. PAiH otrzymuje średnio 15 aplikacji mailowych dziennie, w sumie dotychczas wpłynęło ich ponad 2000. Podobnie wygląda sytuacja ze zgłoszeniami telefonicznymi.  Odebraliśmy już ponad  1250 zgłoszeń telefonicznych, średnio 5-8 dziennie. Ponadto agencja przyjęła do obsługi 53 projekty zgłoszone przez firmy białoruskie  W tej chwili mamy 39 aktywnych projektów i 5 projektów ze statusem „pierwszy kontakt”, 9 projektów zostało już ukończonych pozytywnie. Dodatkowo ok. 50 innowacyjnych startupów skorzystało z dedykowanych im programów wsparcia. Agencja do tej pory wystawiła już
 1 800 rekomendacji wizowych dla obsługiwanych firm.” – podsumowuje dotychczasowe efekty programu Pani Monika Grzelak z Polskiej Agencji Inwestycji I Handlu. Białoruskich specjalistów IT chciałoby ściągnąć do siebie wiele innych krajów. Efekty jakie już daje Poland. Business Harbour budzą nadzieję, że wielu z nich zechce zostać u nas.

Na rządowy program odpowiedziały samorządy m.in. Warszawa, województwo łódzkie, lubelskie oraz pomorskie, które wyróżnia się na tle pozostałych, doskonale uzupełniając go swoimi działaniami.

Pomorskie - przyjazny port - zaprasza
W województwie pomorskim od dekady z sukcesem działa inicjatywa Invest in Pomerania (IiP), której zespół ułatwia zagranicznym inwestorom rozpoczęcie działalności w regionie. Efekt jej działań to m.in. pozyskanie wielu, w tym globalnych firm takich jak Amazon, Bayer czy Intel, które stworzyły w Pomorskiem ponad 16 tysięcy nowych miejsc pracy. Działając jako punktu kompleksowej obsługi inwestora IiP zebrała ogromną ilość doświadczeń - jak przyjmować obcokrajowców, jak ułatwić im relokację wraz z rodzinami, z jakimi problemami formalnymi się mierzą i co zrobić aby zechcieli wykorzystać swój potencjał i kapitał dla regionu.
Napływ inwestorów spowodował stale rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, szczególnie w branży ICT. Potrzeby przekroczyły zasoby lokalnego rynku pracy, a pracownicy migrowali pomiędzy firmami ograniczając możliwości rozwoju biznesu w Pomorskim. Poprawę sytuacji mogło przynieść tylko pozyskanie nowych talentów spoza województwa. IiP zainicjowało więc projekt informacyjny Live More. Pomerania prezentujący region jako doskonałe miejsce do pracy, życia i nauki – dla wszystkich spoza regionu, którzy chcieliby się przenieść i realizować swoje cele osobiste i zawodowe w Pomorskim. Bardzo łatwo przekonać się, do atrakcyjności Trójmiasta i Pomorza, jednak aby podjąć decyzję o przeprowadzce i pozostaniu na stałe, trzeba znaleźć satysfakcjonujące źródło dochodu. Ten wniosek skłonił zespół IiP do stworzenia platformy Jobs@Pomerania usprawniającej procesy rekrutacji i poszukiwania pracy osobom spoza regionu, z Polski i zagranicy. Bezpłatne narzędzie pozwala zarejestrować się firmom i zamieścić informacje o zakresie kwalifikacji jakie powinni posiadać poszukiwani przez nich pracownicy. Osoby szukające zatrudnienia wysyłając  jedno CV uzyskują wszystkie pasujące do ich profilu oferty pracy. Na platformie aktywnych jest 65 firm i ponad 2500 kandydatów. Wśród najbardziej poszukiwanych profesji znajdują się: Java i Frontend Developer, Test Automation Engineer, Księgowość i finanse, obsługa klienta w językach obcych. Narzędzie doskonale wspomaga pozyskiwanie talentów w rozwijających się i strategicznych dla regionu branżach.
Dzięki doświadczeniu zespół Invest in Pomerania szybko rozpoznał wartość programu Poland. Business Harbour i w ciągu miesiąca od jego powstania zaproponował komplementarne do niego działania ujęte w realizowanym od września 2020 roku projekcie Come2Pomerania. Come2Pomoerania powstał  jako wyczerpujące źródło informacji na temat zachęt i wsparcia oferowanego białoruskim firmom i specjalistom IT, zarówno przez instytucje rządowe jak i władze regionu. Projekt połączył w sobie  informacje z Live more. Pomerania oraz wsparcie jakie oferuje Invest in Pomerania w tym dostęp do rynku pracy stając się doskonałym uzupełnieniem programu Poland Business Harbour. W ciągu pierwszych kilku miesięcy realizacji projektu z powodzeniem ułatwiliśmy relokację jednego startupu – Digiteum - i rozmawialiśmy z kilkoma innymi. Równolegle zaczęły wpływać zapytania od firm spoza Białorusi. Gdy jednocześnie spotkaliśmy się z samorządem regionalnym i wymieniliśmy doświadczenia, podjęliśmy decyzję o włączeniu się w prace nad całościowym modelem integracji migrantów w naszym województwie. Rozbudowujemy więc Come2Pomerania, aby stać się źródłem informacji dla wszystkich migrantów na Pomorzu” – wyjaśnia Nazeen Konda, Brand PR & Marketing Manager z Invest in Pomerania.

Pierwszą firmą, która skorzystała ze wsparcia w ramach projektu Come2Pomerania jest białoruska firma z branży ICT Digiteum zajmująca się kompleksowym tworzeniem oprogramowania. Myśląc o otwarciu nowego centrum deweloperskiego w Europie, uznaliśmy Polskę za jeden z najbardziej oczywistych wyborów ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę i walory lokalizacyjne. Braliśmy pod uwagę różne centra ICT, takie jak Kraków i Wrocław. Ostatecznie Pomorskie pokonało wszystkich, w dużej mierze dzięki zespołowi Invest in Pomerania, który okazał nam niezwykłą gościnność i pomoc w tak kluczowych kwestiach jak rekrutacja, prawo, księgowość, powierzchnia biurowa, zrozumienie specyfiki prowadzenia biznesu w Polsce oraz poruszanie się po dostępnych formach zachęt i programach wsparcia, które samorząd i rząd zapewnia inwestorom w tym regionie. Jeden z programów, z którego skorzystaliśmy to Polska. Business Harbour. W sumie rejestracja i otwarcie firmy w Gdańsku zajęło nam około miesiąca i kosztowała mniej niż się spodziewaliśmy. Nie przebiegałoby to tak gładko gdyby nie ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy od takich instytucji jak PAIH i Invest in Pomerania. -  mówi  Katherine Lazarevich współzałożyciel, Co-CEO Digiteum. Aktualnie, w trakcie obsługi przez zespół Invest in Pomerania są kolejne projekty z Białorusi, głównie z branży IT.

szersze spojrzenie + skuteczne działania = Polityka integracyjna Województwa Pomorskiego
Doświadczenia z przyjmowaniem imigrantów w regionie, zaowocowały  wypracowaniem polityki integracyjnej Województwa Pomorskiego – jedynej na chwilą obecną w kraju - tego typu strategii na poziomie regionalnym. Jej podstawowym założeniem jest włączanie tematyki integracji imigrantów do wszystkich polityk i działań kierowanych do mieszkańców regionu w różnych sektorach jak edukacja, kultura, bezpieczeństwo, zdrowie i inne. Pierwszy etap wdrażania strategii zaplanowano na okres: marzec 2021 - marzec 2022. Polityka integracyjna jest nam niezbędna do tego, by imigranci mieli szansę osiedlić się na Pomorzu w sposób trwały i włączający ich w społeczność lokalną. W rocznym Planie Działania skupiamy się na priorytetach – dostępności urzędów, na polepszeniu sytuacji migrantów na rynku pracy i przygotowaniu szkół. To podstawy, które budują zaufanie i dobre relacje między migrantami i Polakami, pomagają walczyć z niedoinformowaniem cudzoziemców i tym samym wpływają na ich samodzielność. Migranci stanowią blisko 10% społeczności Pomorza.  Chcemy budować dobrą wspólną przyszłość, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. – wyjaśnia Marta Siciarek, Główna Specjalistka ds. Migracji i Integracji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Rozpoczęto od przygotowania gmin i miast do udzielania imigrantom wszelkich niezbędnych im – jako mieszkańcom – informacji. Trwają szkolenia i wymiana doświadczeń urzędników biur obsługi mieszkańców z całego województwa. Liderem jest gdański Wydział Spraw Obywatelskich, który przygotował tłumaczenia bardzo wielu dokumentów na język angielski, rosyjski oraz ukraiński i wspiera inne urzędy w podnoszeniu swoich kompetencji. Wśród wielu prostych i praktycznych rozwiązań zaplanowano wykorzystanie instytucji kultury, w tym bibliotek, jako miejsc gdzie będą organizowane kursy języka polskiego. W pierwszej kolejności objęci nauką będą rodzice dzieci szkolnych. Ponieważ istotnym czynnikiem skutecznej integracji jest praca, zaplanowano ułatwienia dla bezpośredniego i długotrwałego zatrudnienia imigrantów u pomorskich pracodawców, jak dostęp do ofert pracy oraz pomoc w legalizacji zatrudnienia. Przewidziano też poprawę dostępności do pomocy prawnej dla imigrantów, tak aby wesprzeć tych, którzy trafią na nieuczciwego pracodawcę czy pośrednika. Kluczowymi narzędziami – zintegrowanymi z celami polityki – są projekty Come2pomerania, Live More. Pomerania oraz Jobs@Pomerania. W planach w Pomorskim jest też duże wparcie szkół – już w blisko stu szkołach uczy się powyżej dziesięciu uczniów z doświadczeniem migracji. Pokonanie różnic językowych, kulturowych, programu nauczania może zapewnić dzieciom i ich rodzicom dobrą przyszłość na Pomorzu.

Pomorskie solidarne - doskonałe miejsce do życia, nauki, pracy i biznesu
Zainteresowanie jakim cieszy się program Poland. Business Harbour oraz projekty Invest in Pomerania potwierdzają, że podejście do imigracji, które łączy potrzeby naszego kraju oraz obcokrajowców, ułatwia cudzoziemcom podjęcie decyzji o pozostaniu i wykorzystania swojego potencjału u nas. Rozwój wielu kluczowych branż, nasza kultura może na tym wiele zyskać. Podpisana w styczniu 2021 roku „Deklaracja Wartości w biznesie i życiu codziennym w Trójmieście i Województwie Pomorskim” podkreśla, że solidarność, równość, współpraca, integracja to kierunki rozwoju regionu. Oparte o te zasady rozwiązania to pewny sposób aby Pomorskie stawało się doskonałym miejscem do życia, nauki, pracy i biznesu dla wszystkich bez względu na kraj ich pochodzenia.

drukuj (Imigracja… strategie i rozwiązania, widziane z pomorskiego)

Wstecz