Informacje prasowe

Rynek pracy ewoluuje wraz z pomorskim biznesem

3035 nowych miejsc pracy oraz 14 sfinalizowanych projektów inwestycyjnych na Pomorzu! To był dobry rok dla regionu, najlepszy od 7 lat - tak Invest in Pomerania podsumowuje 2017 rok. W rezultacie, Pomorskie trafiło na czwarte miejsce wśród najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Europy według Milken Institute. Jednym z kryteriów oceny był całkowity wzrost miejsc pracy w ostatnich 7 latach. Pod tym względem województwo uplasowało się na drugim miejscu spośród przebadanych regionów.

- Od 2011 zespół Invest in Pomerania obsłużył 805 zapytań inwestorskich, które zaowocowały 83 zakończonymi projektami. Jednak to właśnie 2017 rok był rekordowy pod względem nowych miejsc pracy i inwestycji dla przemysłu - podsumowuje Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania - inicjatywy non-profit oferującej kompleksową obsługę inwestycji zagranicznych.

Co to oznacza dla województwa pomorskiego?
Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat bezrobocie spadło z 13,2% do 5,5% i obecnie jest 1% mniejsze niż ogólna stopa bezrobocia w Polsce. Województwo pomorskie odnotowało także drugi najwyższy wzrost liczby pracujących w kraju - w II kwartale 2017 roku wyniósł on 23,8% (w porównaniu do całości kraju: 5,7%). Obecnie liczba zatrudnionych jest prawie o trzysta tysięcy wyższa niż w 2011 roku.
Sami mieszkańcy potwierdzają łatwość zatrudnienia w Gdańsku. W ostatnim badaniu Kantar Millward Brown ponad połowa z 803 przebadanych Gdańszczan potwierdza, że znalezienie pracy w tym mieście jest łatwe lub bardzo łatwe.

Rozwijający się rynek stwarza dalsze zapotrzebowanie na pracowników, już nie tylko w branży IT, ale także w produkcji. Właśnie dlatego rozpoczęliśmy kampanię “Live more. Pomerania” mającą na celu wszechstronną promocję województwa wśród potencjalnych pracowników spoza regionu, która będzie kontynuowana w kolejnych latach - stwierdza Marcin Grzegory, z-ca dyrektora Invest in Pomerania.  Z roku na rok, Trójmiasto zasila coraz więcej przyjezdnych z Polski i zagranicy których przyciągają atrakcyjne oferty pracy.

Wraz z rozwojem biznesu rośnie także status pomorskich miast. Gdańsk i Gdynia otrzymały certyfikat smart city (ISO 37120), oba w 2017 roku. Gdańsk został także umieszczony na prestiżowej liście "European Best Destinations" oraz zaliczony do czołówki rankingu Premium Brands.

Co słychać w przemyśle?
Rok 2017 to zdecydowany przełom dla Invest in Pomerania, jeżeli chodzi o sektor przemysłowy. Dzięki rozbudowie już istniejących zakładów, takich jak Flex i Jabil czy Lacroix powstało ponad 1600 miejsc pracy. Pierwsza firma poszerza swój kompleks produkcyjny o czwartą halę, liczba wakatów drugiej fabryki wzrośnie o tysiąc, zaś trzeciej - o 200. Z kolei Control Solutions otworzyło swój zakład w Baninie. Przemysł to jednak nie tylko fabryki, ale także badania i rozwój. Dobrym przykładem jest tutaj  Ultrafog - szwedzki producent systemów przeciwpożarowych dla sektora morskiego, który buduje zakład produkcyjny, gdzie znajdzie się również stanowisko badawcze i testowe, drugie tego typu w Europie.

Rozwój branży usług wspólnych
Pomorzanie mają do wyboru coraz więcej różnorodnych stanowisk. 1430 etatów wygenerowanych przez sektor BSS to okazja pracy dla rozpoznawalnych marek, takich jak austriacki Swarovski czy japoński Ricoh. Inwestycje w tym sektorze to głównie centra usług wspólnych oraz placówki badawczo-rozwojowe (In4mo i Benetel).
Nowa inwestycja w sektorze to także kolejny oddział potentata przetwórstwa łososi, Marine Harvest. To już trzecia - oprócz fabryki w Ustce i biura w Sopocie - filia tej firmy na Pomorzu. Podobnie Arrow Electronics w 2017 otworzył drugie - znacznie większe od gdyńskiego - biuro w Gdańsku. Branża usług wspólnych jest najszybciej rozwijającą się gałęzią pomorskiego biznesu.

Wykwalifikowane kadry są motorem tego rozwoju. Kluczowe jest tutaj dostosowanie programów kształcenia do aktualnych wymagań rynku. Dlatego Invest in Pomerania podejmuje starania w kierunku zbliżenia oświaty i biznesu. Przykładem może być pilotażowy program „Practice Your Future” – projekt, w którym przedstawiciele pomorskich firm prowadzili wykłady dedykowane przyszłym absolwentom Politechniki Gdańskiej.

Plany na 2018 rok
W nadchodzącym roku Invest in Pomerania chce szczególnie zadbać o dalszy rozwój przemysłu. Przewidziano rozwój systemu wsparcia dla branż produkcyjnych i logistyki poprzez uruchomienie zachęt inwestycyjnych dla MŚP oraz przygotowanie parków przemysłowych w ramach konkursu grantowego. Zakładamy także dalszy intensywny rozwój sektora usług biznesowych o czym może świadczyć m.in. prognozowany wzrost przestrzeni biurowej w Trójmieście. Ma on osiągnąć 1 milion m2 do 2020 roku. Rok 2018 rozpoczynamy już z trzema firmami, które podjęły decyzje inwestycyjne. Projekty te ogłosimy prawdopodobnie w pierwszej połowie roku. Rozmawiamy też z kilkoma innymi przedsiębiorstwami. - zdradza Anna Rajzer z Invest in Pomerania.

Kontakt:
Wojciech Tyborowski,
Invest in Pomerania
wojciech.tyborowski@investinpomerania.pl
tel. 603 872 123

 

  • data: 2018-01-10
  • -

Wstecz