Banery

  • Punkt In formacyjny - baner
  • Invest in Pomerania

Międzynarodowa konferencja „Everywhere International SMEs (EIS)” - Gdańsk, 16 października br.

  • Grafika z datą konferencji w dniu 16 października 2018 r.

Międzynarodowa konferencja „Everywhere International SMEs” - Gdańsk, 16 października br.

O nowych możliwościach dla rozwoju eksportu mikro, małych i średnich firm, o współpracy międzynarodowej w celu powstania nowych polityk proeksportowych, a także o wsparciu  unijnym dla firm w kolejnych latach będzie można usłyszeć podczas konferencji z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, Komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. Konferencja  odbędzie się 16 października br. w godz. 10.00 – 14.00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Konferencja „Everywhere International SMEs” jest podsumowaniem dotychczasowych efektów międzynarodowego partnerskiego projektu Everywhere International SMEs (EIS) realizowanego przez 9 partnerów z 7 krajów europejskich: Wielkiej Brytanii, Portugalii, Danii, Irlandii, Włoch, Chorwacji i Polski w ramach programu Interreg Europa.  Organizatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Pomorza (ARP), partner projektu EIS.  Partnerem wspierającym projekt jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Gość specjalny wydarzenia, Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, zaprezentuje uczestnikom konferencji priorytety unijnej polityki dla mikro, małych i średnich firm (MSP) oraz jakie możliwości dostępu do rynków i źródeł finansowania mają przedsiębiorcy. Pani Komisarz poruszy także tematykę redukcji obciążeń administracyjnych i stymulowania przedsiębiorczości wśród MSP, a także przedstawi planowane przez Komisję Europejską kierunki wspierania MSP w kolejnych perspektywach finansowych UE oraz inicjatywy na rzecz wspierania start-upów i scale-upów.

Uczestnicy konferencji poznają także doświadczenia partnerów projektu EIS, którzy przez dwa lata intensywnie pracowali nad wzajemną oceną systemów wspierania eksportu dla MSP w swoich regionach, poszukiwali przykładów dobrych praktyk i wspólnie tworzyli rozwiązania dla rozwijania regionalnych polityk eksportowych.  Poznają także wnioski z międzynarodowych prac w projekcie, które pozwolą na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie unijnych środków na ten cel, także na Pomorzu. Ponadto, goście wydarzenia będą mogli dowiedzieć się więcej o roli, jaką pełnią organizacje wspierania biznesu w rozwoju mikro, małych i średnich firm nie tylko w Polsce, ale również w krajach partnerów projektu EIS.

Na podsumowanie, w trakcie moderowanej rozmowy, uczestnicy dowiedzą się więcej na temat wykorzystywania efektów międzynarodowych projektów w rozwijaniu polityk regionalnych.

W wydarzeniu udział zapowiedzieli również partnerzy projektu m.in. przedstawiciele władz Hrabstwa Hampshire i organizacji wspierających biznes w Dolnej Anglii, przedstawiciele Regionalnego Biura Komisji Europejskiej w Środkowej Danii, Agencji Rozwoju regionu Altenejo w Portugalii, Inkubatora Przedsiębiorczości z Koprivnicy w środkowej Chorwacji, a także reprezentacja regionu Emilia – Romagna we Włoszech i Powiatu Donegal w Irlandii.  Partnerzy w trakcie konferencji zaprezentują dotychczasowe efekty współpracy międzynarodowej i wypracowane kierunki dla wspierania rozwoju eksportu MSP.

- Każdy region otwierając się na międzynarodowe rynki, zmaga się ze specyficznymi dla niego wyzwaniami - mówi kierownik projektu John Fitzgibbon, dyrektor biura w Brukseli Southern England Local Partners. - Niektóre przodują w ich przezwyciężaniu – dzięki kompleksowym mechanizmom utworzonym w celu wsparcia działań proeksportowych dla przedsiębiorców – podczas gdy inne stawiają dopiero pierwsze kroki. W projekcie EIS uczymy się od siebie nawzajem, a zdobytą wiedzę wykorzystujemy do wprowadzania zmian w systemach wspierania eksportu dla MSP w regionach.

Do udziału w konferencji zapraszamy organizacje i instytucje wspierające rozwój biznesu i przedsiębiorczości na Pomorzu, przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, regionalnych i lokalnych samorządów, a także organizacji wspierających rozwój gospodarczy.

W związku z udziałem gości zza granicy zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne podczas wydarzenia.

Szczegółowy program wydarzenia  i formularz zgłoszeniowy on-line poniżej.


Kontakt ws. projektu:
Katarzyna Matuszak,
Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości,
Agencja Rozwoju Pomorza
+48 58 32 33 135, +48 603 099 988, katarzyna.matuszak@arp.gda.pL

Kontakt ws. zgłoszeń:
Łukasz Rokicki,
Dział Rozwoju Przedsiębiorczości,
Agencja Rozwoju Pomorza
+48 58 32 33 203, lukasz.rokicki@arp.gda.pl

  • data: 2018-09-26

Patronat honorowy:

  • -

Patronat medialny:

  • -
  • -