Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Treść strony

Społecznie Pozytywna Rewitalizacja

W 42 miastach województwa pomorskiego zarówno podmioty publiczne jak i prywatne mogą skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki na rewitalizację w ramach Działania 8.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Maksymalna kwota pożyczki to 10 mln złotych, a projekty zrealizowane w poprzednich latach z podobnych unijnych form wsparcia już można oglądać w miastach regionu. Zwracają uwagę ponieważ podnoszą nie tylko wartość estetyczną otoczenia, ale z reguły dzięki ich dodatkowym funkcjom bardzo zyskuje społeczność lokalna.

Historia i dzień dzisiejszy tworzy wyjątkową i ważną kompozycję każdego miasta. Takie myślenie uwzględnia jedna z aktualnych form unijnego wsparcia, która ma za cel rozwój miasta i łączy elementy gospodarcze i społeczne.  Już w poprzednim okresie programowania UE sprawdziły się podobne finansowe instrumenty zwrotne, jak inicjatywa JESSICA. Obecnie można w województwie pomorskim skorzystać z pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pożyczkę można uzyskać na inwestycje znajdujące się na obszarze lokalnego programu rewitalizacji. Projekt modernizacji przestrzeni miejskiej i nadania jej nowej wartości, jak cel poprawy jakości życia mieszkańców, ożywienie gospodarcze czy społeczne na obszarze na którym się znajduje. Rewitalizacja zakłada optymalne wykorzystanie specyficznych uwarunkowań danego obszaru oraz wzmacnianie jego potencjałów. Niskooprocentowana pożyczka, bez prowizji i opłat, z okresem spłaty nawet do 15 lat, może być przeznaczona na projekty realizowane w miastach woj. pomorskiego. Pośrednikiem finansowym jest Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza. Podobnie działała realizowana w latach 2007-2016 pożyczka w ramach inicjatywy JESSICA. Kryty basen w Pruszczu Gdańskim, rewitalizacja Starego Browaru w Kościerzynie czy Aquacentrum w Redzie to konkretne efekty jej wykorzystania. Przykłady zrealizowanych w ten sposób inwestycji, projektów ze społecznym potencjałem można znaleźć także w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Historia z widokiem na morze
W Gdyni w latach 30 poprzedniego stulecia powstał kompletny system obsługi ruchu emigracyjnego, którego ośrodkiem był reprezentacyjny niegdyś gmach Dworca Morskiego. Dworzec obsługiwał cały portowy ruch pasażerski, w tym ekspedycję za morze tysięcy ludzi. Jest to więc obiekt, w którym zbiegały się polskie emigracyjne szlaki. Z tego miejsca odchodził do Ameryki słynny transatlantyk MS Batory. W zrewitalizowanym budynku Dworca Morskiego wraz z sąsiadującym Magazynem Tranzytowym powstało jedyne w Polsce, Muzeum Emigracji. W nowoczesny sposób opowiadana jest tu historia milionów ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń i wolności. Historia polskiej emigracji opowiedziana jest od XIX wieku do dziś. Ponadto placówka stała się miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Tworzy wciąż nowe propozycje aktywności  dla mieszkańców: wystawy czasowe, działania edukacyjne, koncerty. Gdyni przybyło tętniące aktywnością centrum kulturalne. Muzeum Emigracji było pierwszą inwestycją samorządową w województwie pomorskim, która otrzymała finansową pomoc w ramach inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach RPO WP na lata 2007-2013.

Wymiana serca miasta
W ostatnich latach dzięki JESSICE wygląd zmieniło też jedno z najważniejszych miejsc w Sopocie – dworzec kolejowy i jego okolice. Pamiętamy smętny widok oddający ducha czasów PRL, witający przyjeżdżających pociągiem do naszego kurortu. Aktualnie to Sopot Centrum – nowoczesny obiekt handlowo - usługowy, w którym oprócz hali dworca znaleźć można wiele nowych funkcji jak restauracje, kawiarnie czy sklepy. W budynku mieści się też SOPOTEKA – biblioteka publiczna, która oprócz wypożyczani książek jest ważnym miejscem kultury i spotkań mieszkańców. Nowoczesna architektura Sopot Centrum i jego otoczenia z placem rekreacyjnym wypełniła serce miasta nową energią i wypędziła ducha. Życzliwie wita przyjeżdżających i przez cały rok oferuje mieszkańcom i turystom rozmaite atrakcje. Część środków na inwestycję dworca uzyskano w ramach inicjatywy JESSICA. Projekt został zrealizowany dzięki zawiązaniu partnerstwa publiczno-prywatnego, które utworzyła Gmina Miasta Sopotu, Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A., przy udziale PKP S.A.

Ocalony duch huzarów
W latach 1893-96 zbudowano w okolicach obecnej dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz zespół budynków koszarowych dla pułku słynnych Czarnych Huzarów.  W ich otwarciu – 3 października 1896 r. – uczestniczył  sam cesarz Wilhelm II. Trupie głowy na wielkich czapkach, huzarskie huczne zabawy, odświętnie celebrowane odwiedziny cesarza budowały szczególną atmosferę w dzielnicy Wrzeszcz. Po opuszczeniu budynków przez Huzarów nadal były one przeznaczane na funkcje wojskowe i policyjne. Dziś w tym miejscu udało się połączyć przeszłość z przyszłością. Dzięki pożyczce w ramach inicjatywy JESSICA, która wyniosła 19,2 mln złotych, możliwa była inwestycja w rewitalizację terenów pokoszarowych zrealizowaną przez Grupę Inwestycyjną Hossa. Obok dawnej ujeżdżalni koni, czy huzarskich kwater stanęły nowoczesne budynki.  Zagospodarowano park z historycznym starodrzewem i otwartym zbiornikiem wodnym oraz linarium. Budynki wpisane do rejestru zabytków dzięki pożyczce na rewitalizację nie tylko przeszły renowację ale i zyskały nowego ducha.  W historycznym miejscu powstał tętniący życiem „Garnizon Kultury” – kompleks, który miejscu nadał wiele nowych funkcji. Dzielnica wzbogaciła się o profesjonalny obiekt koncertowy zrealizowany w jednym z budynków w „Starym Maneżu”. W kompleksie mieszczą się także banki i browar, galerie sztuki i kawiarnie, restauracje, pracownie projektowe, warsztaty rękodzieła i wiele innych. Miejsce stało się kulturalnym centrum Wrzeszcza. Udało się nie tylko ocalić historię ale także stworzyć nowoczesne, ciekawe architektoniczne przestrzenie i zyskać około 100 miejsc pracy. Pełen pasji życia duch huzarów znów dobrze się czuje w tej części Gdańska.

Te trzy Trójmiejskie inwestycje to przykłady realizacji, które codziennie mijamy i które w istotny sposób kształtują dziś miasto jego wygląd i życie. Z pożyczek skorzystali w poprzednim okresie inwestorzy prywatni i samorządy. Obecnie lista podmiotów uprawnionych do ubiegania się o pożyczkę rewitalizacyjną jest długa. Mogą to być jednostki samorządu terytorialnego (jst) i ich jednostki organizacyjne, związki i stowarzyszenia jst, przedsiębiorcy, instytucje edukacyjne, szkoły wyższe, instytucje rynku pracy, kluby sportowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe. Duże i małe miasta województwa pomorskiego stoją przed kolejną szansą. 

Aby uzyskać więcej informacji można skontaktować się z Agencją Rozwoju Pomorza (www.arp.gda.pl) gdzie też należy składać wnioski. Więcej informacji na temat warunków i możliwości złożenia wniosku tutaj

drukuj (Społecznie Pozytywna Rewitalizacja)

 • data: 2018-05-25
 • fot. Bogna Kociumbas
  fot. Bogna Kociumbas
 • fot. Bogna Kociumbas
  fot. Bogna Kociumbas
 • Pozycka_rewitalizacyjna

wstecz

Kontakt

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do Agencji Rozwoju Pomorza

Dane Kontaktowe

 • Dane spółki

  Agencja Rozwoju Pomorza S.A. jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w rejestrze przedsiębiorców pod numerem KRS 0000004441 | NIP 583-000-20-02 | Regon 190044530 | Kapitał zakładowy: 26 320 000 zł w całości wpłacony

Sekcja dodatkowa

 • Spółka ze 100% udziałem Samorządu Województwa Pomorskiego

Spółka Samorządu Województwa Pomorskiego

Oferta pozostałych Spółek Samorządu Województwa Pomorskiego


 • Galeria logotypów

 • Zdjęcia na stronie
  Zdjęcia na stronie