Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Banery

Invest in Pomerania
Wyraź swoje zdanie o pracy ARP S.A. - wypełnij ankietę

Newsletter

Kalendarium

«sierpień 2018»
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie
Wszystkie wydarzenia

Banery

3512 wejść
2018.08.16 11:20

Data

19.08.2018

Galeria

Baner

Dofinansowane warsztaty testujące dla firm turystycznych - INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA gospodarki obiegu zamkniętego - 29-31 października

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Circular Economy Tools to Support Innovation in Green and Blue Tourism SMEs – CIRTOINNO

Projekt współfinansowany z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020

Dla kogo?
Zapraszamy MŚP z branży turystycznej (obiekty noclegowe, SPA, gastronomiczne) z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Dlaczego?
Aby poznać najnowsze trendy biznesowe dotyczące rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego (ang. circular economy). Zarówno zalecenia UE, jak i cele realizowane przez instytucje państwowe i samorządowe w  zakresie zrównoważonego rozwoju oraz GOZ mają wpływ na zmiany w gospodarce i nowe wymagania stawiane firmom. Zmienia się ekologiczna świadomość klientów i przedsiębiorców. W przypadku firm zmiany w realizacji biznesu wymagają rozwoju modelu biznesowego przedsiębiorstwa.
Warsztaty testujące dostarczą wiedzy teoretycznej i praktycznej nt. zasad wdrażania gospodarki cyrkularnej wewnątrz firmy, korzystnych zmian we współpracy z otoczeniem przedsiębiorstwa jak i osiągania wymiernych korzyści ekonomicznych. Udział w warsztatach daje  możliwość skorzystania z testowego doradztwa z zakresu rozwiązań GOZ.

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ)?
To dbałość o możliwie najmniejsze zużycie zasobów. Oznacza ekoprojektowanie usług i czystą produkcję. Wykorzystuje energię odnawialną oraz odpady ponownie jako surowce. Konsumpcja staje się świadomym użytkowaniem.
Gospodarka obiegu zamkniętego poprzez troskę o interesy społeczne i ochronę środowiska – rozwija społeczną odpowiedzialność biznesu.

Korzyści z udziału w projekcie:
Idea GOZ i wdrożenie jej rozwiązań przez firmy turystyczne mogą przynieść szereg korzyści w tym:

 • oszczędności – jako wynik redukcji wykorzystania zasobów i wzrost ich ponownego wykorzystania
 • budowanie marki firmy zrównoważonej, świadomej wpływu na środowisko naturalne oraz na środowisko życia Klientów
 • wdrożyć know-how zgodne z najlepszymi europejskimi praktykami,
 • możliwość wejścia na nowe rynki w tym skandynawskie (przez zwiększenie atrakcyjności usług dla klientów zaangażowanych społecznie i ekologicznie
 • dostosowanie oferty do kryteriów tzw. zielonych zamówień, składanych przez firmy o określonej społecznej odpowiedzialności biznesu, a także przez instytucje publiczne preferujące podczas wyboru bardziej zrównoważone oferty
 • tworzenie nowych standardów projektowania usług turystycznych
 • inspirowanie turystów do zmian zachowań na bardziej zaangażowane i  przyjazne środowisku
 • inicjowanie przemian stylu konsumpcji i nowego sposobu myślenia o sposobie realizacji usług
 • międzynarodowa wymiana doświadczeń
 • innowacyjną zmianę modelu biznesowego  

 

WARSZTATY

29-31 października

grupa międzynarodowa

BORNHOLM

Uczestnicy –  hotele, restauracje i spa&wellness
– hotele, restauracje i spa&wellness z  Polski, Szwecji i Litwy.

O warsztatach
Zapraszamy do udziału w warsztatach z zakresu możliwości wdrożenia elementów gospodarki obiegu zamkniętego w firmie turystycznej.

Co proponujemy
Wiedzę, wymianę doświadczeń w międzynarodowym zespole, pracę nad biznesowymi rozwiązaniami w Twojej firmie, sprawdzenie jak działa hotel zgodny z GOZ.

Miejsce warsztatów i zakwaterowania uczestników
Unikalny obiekt hotelowo-konferencyjnym "Green Solution House" na wyspie Bornholm (Dania), zaprojektowany zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Wdrożone w hotelu rozwiązania techniczne idą w parze z pomysłem na biznes. Oferowane "zielone” produkty i usługi to także propozycja dla Klienta biznesowego, który szuka atrakcyjnych rozwiązań dla swojego eventu.

Wyspa Bornholm realizuje założenia zrównoważonej gospodarki, łączącej potrzeby biznesu i ochrony naturalnego środowiska, dbając o turystyczne walory miejsca.

Uczestnikom w ramach dofinansowania zapewniamy dojazd, nocleg, wyżywienie, udział w warsztatach oraz materiały.
Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Program warsztatów

 • Wprowadzenie do gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ)
  Wiedza z dziedziny GOZ, która pozwoli na zrozumienie zagadnienia i odniesienie go do własnego biznesu, a także przygotuje do kolejnych modułów warsztatów.
 • Budowanie nowoczesnych modeli biznesowych
  Wdrożenie GOZ wiąże się z wprowadzeniem zmian do modelu biznesowego. W trakcie warsztatów, przez prezentację możliwych scenariuszy działań, uczestniczy będą mogli pracować nad sposobami dostosowania firmy do realiów GOZ i współczesnego rynku – uczestnicy będą gotowi do samodzielnej pracy w ramach własnych organizacji.
 • Warsztaty design thinking
  Design Thinking to metoda tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Uczestnicy w międzynarodowym zespole uczestnicy będą pracowali nad rozwiązaniami biznesowymi, które pozwolą ich firmie wejść na drogę do GOZ.
 • Możliwość doświadczenia w praktyce – rozwiązań GOZ zastosowanych w unikalnym obiekcie na Bornholmie - rozwiązań GOZ zastosowanych w unikalnym obiekcie na Bornholmie. Warsztaty w Green Solution House to także spotkanie ze zrównoważonym podejściem do biznesu, skutkującym spójnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz innowacyjnie zdefiniowanymi produktami i usługami turystycznymi.

   

Zapraszamy do kontaktu:
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt:
Michał Kwas,  michal.kwas@arp.gda.pl tel. 58 32 22 211

Więcej informacji:

Wspierane

wspieranePublikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego