Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Banery

Invest in Pomerania
Wyraź swoje zdanie o pracy ARP S.A. - wypełnij ankietę

Newsletter

Kalendarium

«wrzesień 2017»
P W Ś C P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie
Wszystkie wydarzenia

Banery

63 wejść
2017.09.20 15:34

Data

20.09.2017

Zmiana wielkości czcionki

Galeria

Baner

Treść strony

Ekonomia cyrkularna w turystyce?

Koncepcja gospodarki cyrkularnej (circular economy), zwanej też gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ), powstała jako odpowiedź na  dostrzegane niepokojące efekty gospodarowania i działania człowieka szczególnie w obszarze produkcji. Inspiruje się zasadą funkcjonowania ekosystemów Ziemi, w których nie ma odpadów, a każdy materiał jest efektywnie wykorzystywany i tworzy nową wartość. Od wieków mamy do czynienia z działaniem określanym jako gospodarka linearna, czyli najprościej - pobierz surowce, wyprodukuj, konsumuj, wyrzuć. Wiąże się to ze zwiększającą się ilością odpadów i dążeniem do maksymalizacji efektywności poszczególnych działań w oderwaniu od myślenia o gospodarce jako całości. Zwiększająca się ilość śmieci, negatywny wpływ procesów gospodarczych na środowisko, zużycie surowców bez myślenia o przyszłych pokoleniach i wiele innych niedogodnych konsekwencji było wezwaniem do poszukiwania nowych rozwiązań.

Tak w latach 70-tych powstały idee, tworzące nowe podejście do gospodarki, a jej efektem jest koncepcja w której, ważny jest nie tylko brak odpadów, ale tak jak w przypadku Ziemi, pełne wykorzystanie wszystkich powstających w wyniku usług, produkcji, konsumpcji materiałów w pozytywny sposób. Gospodarka cyrkularna czy też obiegu zamkniętego wiąże się nie tylko z nowym myśleniem o odpadach, ale ze zmianami w myśleniu o efektywności - zawsze w perspektywie całości życia produktu i całości gospodarki.

Przykładowo zysk częściej planowany jest nie w miejscu sprzedaży wyprodukowanych przedmiotów lecz w obszarze wynajmu czy serwisu co wymaga produktów o wiele trwalszych w użyciu. Zarządzanie wodą, energią i materiałami uwzględnia ograniczanie strat i wpływ na środowisko. Koncepcja rodzi także wymogi po stronie klienta, który jest bardziej świadomy i współpracuje włączając się w proponowane mu procesy jak choćby segregację odpadów czy w przypadku usług hotelowo-restauracyjnych na zaakceptowanie zamówienia dań z karty dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta bez niepotrzebnej nadprodukcji zamiast powodującego dużo strat bufetu. Taka grupa rozumiejących wpływ gospodarki na środowisko odbiorców jest coraz większa i nowa „cyrkularna” oferta  będzie ich  liczbę zwiększać.

Szczególnie w przypadku turystyki gospodarka cyrkularna może mieć ogromnie inspirujące znaczenie dla zmiany myślenia o szerokim zakresie działań tak usługodawców jak i samych turystów. Dla tego obszaru usług środowisko, jego jakość ma istotne znaczenie.  Takie zadanie ma też projekt CIRTOINNO realizowany przez Agencję Rozwoju Pomorza wraz z międzynarodowymi partnerami, który w regionie Południowego Bałtyku chce wpłynąć na obszar usług turystycznych inspirując do zmian w kierunku ekonomii cyrkularnej. Wśród wielu korzyści zastosowania GOZ widzi się nie tylko pozyskanie nowych grup odbiorców, wzmocnienie konkurencyjności firmy na rynku i budowę marki opartej o pozytywne wartości, ale też bardzo konkretne oszczędności.

mat. informacyjny. ARP

 

Więcej o projekcie skierowanym do małych i średnich firm turystycznych CIRTOINNO tutaj

Wspierane

wspieranePublikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego