Aktualności

Rozwiązania dla branży turystycznej w związku z pandemią

Tarcza antykryzysowa daje organizatorom turystyki prawo do odroczenia zwrotu wypłat za usługi niewykonane z powodu epidemii COVID-19 oraz do zaproponowania klientowi voucheru na imprezę turystyczną w zamian za zwrot gotówki.

Odroczenie

Przepisy tarczy antykryzysowej dają organizatorowi usługi turystycznej dodatkowe 180 dni, poza wcześniej obowiązującymi 14 dniami, na zwrot wpłaconych przez klienta środków. Rozwiązanie umowy musi pozostawać w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Voucher – o co chodzi?

Organizator może też w ciągu 180 dni od dnia odstąpienia przez podróżnego od umowy o udział w imprezie turystycznej lub od rozwiązania przez organizatora turystyki umowy, z powodu epidemii, może zaproponować podróżnemu voucher na realizację usługi turystycznej.

Jeśli klient wyrazi na to zgodę może przyjąć od organizatora voucher i może go przyjąć nawet wtedy, gdy już odstąpił od umowy, albo gdy umowa została rozwiązana (oczywiście z powodu epidemii). Nie może być wart mniej niż kwota, którą klient zapłacił za tę usługę. Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np.: imprezy turystyczne, hotelarskie, przewodnickie, wystawy, kongresy przez pilotów wycieczek, wystawy i kongresy.

Voucher będzie ważny przez 1 rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę.

Do tego rozwiązania zachęcani są klienci m.in. przez  Polską Organizacją Turystyczną. Podkreśla się, że branża turystyczna potrzebuje naszej pomocy a jest to pomoc polskim przedsiębiorcom i ich pracownikom.

Co jest ważne w przypadku tego rozwiązania, nie ma możliwości aby klient nie otrzymał usługi albo w przypadku niewypłacalności organizatora, zwrotu pieniędzy. Voucher jest objęty ochroną na wypadek niewypłacalności usługodawcy. Jest to taka sama ochrona na rzecz klienta – gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa oraz Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – jaką objęta jest umowa o imprezę turystyczną.

kto może skorzystać?

    • Organizator turystyki, o którym mowa w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
    • Podróżny, który odstąpił od umowy o udział w imprezie turystycznej. 
    • Organizator turystyki, który rozwiązał umowę, gdy odstąpienie lub rozwiązanie miało związek z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.