Banery

  • Punkt In formacyjny - baner
  • Invest in Pomerania

BASCIL

      

  • BASCIL_Logo_Horizontal-Colour-large



BASCIL

Innovative Solutions for the Rural Food Production Sector to Diversify into Sustainable Culinary Tourism Services / Innowacyjne rozwiązania zwiększające zrównoważone usługi turystyki kulinarnej poprzez dywersyfikację sektora produkcji żywności na obszarach wiejskich

Od stycznia 2023 roku Agencja Rozwoju Pomorza jest partnerem w projekcie “Bascil – Innovative Solutions for the Rural Food Production Sector to Diversify into Sustainable Culinary Tourism Services”, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

W ostatnich latach, mali przedsiębiorcy produkujący żywność na terenach wiejskich doświadczyli poważnych strat finansowych z powodu pandemii. Obecnie muszą się zmagać z wyzwaniami, takimi jak inflacja oraz coraz wyższe koszty produkcji, wynikające z rosnących cen energii. Czynniki te mają ogromny wpływ na konkurencyjność lokalnego sektora produkcji żywności w regionie Morza Bałtyckiego. 

Według danych statystycznych zebranych przez UNWTO – Światową Organizację Turystyki – na całym świecie można zauważyć szybki wzrost popularności turystyki kulinarnej. Również mieszkańcy regionu Morza Bałtyckiego są coraz bardziej zainteresowani lokalnymi produktami, żywnością, pochodzącą z wiarygodnym źródeł i turystyką kulinarną. Aby więc sprostać trendom, na rynku usług turystycznych pojawiło się zapotrzebowanie na atrakcyjne i urozmaicone oferty i usługi w obszarze turystyki kulinarnej. Tymczasem, region Morza Bałtyckiego wciąż pozostaje mało popularny pod kątem kulinarnych atrakcji turystycznych. Szansą na zmianę jest aktywny udział producentów żywności w branży turystycznej oraz opracowanie bardziej widocznej i atrakcyjnej dla gości oferty.

Cel projektu 
Celem projektu BASCIL jest rozwój usług turystyki kulinarnej na terenach wiejskich w regionie Morza Bałtyckiego i poprawa konkurencyjności lokalnych producentów żywności poprzez dywersyfikację ich działań biznesowych w zakresie branży turystycznej. 

Międzynarodowa współpraca
Istotnym jest, by zebrać i przeanalizować istniejące informacje oraz najlepsze praktyki stosowane w danym regionie. To da możliwość opracowania zrównoważonych, kompleksowych rozwiązań minimalizujących różnego rodzaju ryzyka względem lokalnych producentów żywności i ich sieci w regionie Morza Bałtyckiego. Rozwiązując podobne problemy i przeprowadzając analizę możliwości, mocnych i słabych stron, osiągnięty zostanie efekt synergii, który pozwoli na opracowanie wspólnych (lecz możliwych do modyfikacji w zależności od potrzeb) rozwiązań dla tych grup docelowych.
Rezultaty projektu będą ogólnie dostępne i znajdą zastosowanie dla szerszej grupy producentów żywności zainteresowanych dywersyfikacją swojej działalności biznesowej. Jego częścią będą regiony i sieci pilotażowe z każdego kraju uczestniczącego w projekcie. Pomorskie zostało wybrane jednym z regionów pilotażowych projektu.

Czas trwania projektu: styczeń 2023 – grudzień 2025
BASCIL jest projektem międzynarodowym, w którym udział bierze 15 partnerów z 8 krajów (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Norwegia, Szwecja i Finlandia). Z Polski, partnerami projektu są Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Agencja Rozwoju Pomorza oraz Fundacja Natura Polska.

Partnerzy projektu:

Budżet całkowity projektu: (8 krajów, 15 partnerów) to 3 348 779,95 EURO, z czego wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi kwota 2 389 394,52 EURO oraz dofinansowania norweskiego 181 018,40 EURO.

Osoba do kontaktu w Agencji Rozwoju Pomorza: Monika Dmitrzak

monika.dmitrzak@arp.gda.pl, tel. +48 58 32 33 237

https://interreg-baltic.eu/project/bascil/

https://interreg-baltic.eu/news-2022/new-business-models-for-food-producers/