Pytania i odpowiedzi

Konkurs 1.1.2_2 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Konkursu 1.1.2_2:

 1. Od jakiego momentu należy liczyć trwałość projektów realizowanych w ramach poddziałania 1.1.2 RPO WP?

Odp.: Beneficjent w ramach projektów współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych zobowiązany jest do utrzymania trwałości projektu. Zasadę tą reguluje art. 57 Rozporządzenia Rady (UE) nr 1083/2006. W przypadku sektora MŚP okres trwałości projektu wynosi 3 lata od dnia, kiedy spełnione zostaną jednocześnie trzy poniższe warunki:

1) wszystkie działania opisane w Projekcie zostały zakończone, żadna czynność związana z realizacją projektu nie jest wymagana do zakończenia operacji,
2) wszystkie wydatki związane z realizacją Projektu zostały zapłacone przez Beneficjenta, czyli żadne wydatki związane z realizacją Projektu nie pozostały do zapłacenia,
3) Beneficjent otrzymał całą przysługującą kwotę dofinansowania Projektu (obliczoną po zatwierdzeniu wniosku o płatność końcową).

W związku z tym Beneficjent, wypełniając Biznesplan, powinien uwzględnić nie tylko okres trwałości projektu – 3 lata, ale również czas potrzebny na rozliczenie projektu przez IP II.

2. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w sektorze transportu. Czy w związku z tym może ubiegać się o maksymalny poziom dofinansowania, który wynosi 60% wydatków kwalifikowalnych w przypadku małych przedsiębiorstw oraz 50% wydatków kwalifikowalnych w przypadku średnich firm?

Odp.: Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w sektorze transportu (o czym decyduje kod PKD wpisany do rejestru działalności gospodarczej – wg typów klasyfikacji PKD z roku 2007) nie mogą ubiegać się o zakup lub leasing środków transportu. W odniesieniu do tych beneficjentów nie mają także zastosowania dodatkowe pułapy intensywności pomocy z tytułu posiadania statusu MŚP. Maksymalny poziom dofinansowania w tym przypadku wynosi zatem 40% wydatków kwalifikowalnych.

3. W jaki sposób przedsiębiorstwo może sprawdzić swój status (czy jest mikro, małym, czy też średnim przedsiębiorstwem)?

Odp.: Mikroprzedsiębiorstwo jest to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln EUR. 
Małe przedsiębiorstwo jest to firma, która zatrudnia mniej niż 50 pracowników i której roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln EUR.
Do kategorii średnich przedsiębiorstw należą przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln EUR.

Liczba osób zatrudnionych jest podstawowym kryterium przy określaniu wielkości przedsiębiorstwa. Liczba ta dotyczy osób zatrudnionych na pełnych etatach, w niepełnym wymiarze godzin, sezonowo i obejmuje: pracowników, osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegających mu i uważanych za pracowników na mocy prawa krajowego, właścicieli – kierowników, wspólników prowadzących regularną działalność w przedsiębiorstwie i uczestniczących w zysku przedsiębiorstwa. Praktykantów lub studentów odbywających szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym nie zalicza się do osób zatrudnionych. Nie wlicza się też okresu trwania urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Istotne są również powiązanie kapitałowe lub osobowe. W przypadku powiązań kapitałowych należy ustalić, czy przedsiębiorstwo jest niezależne, partnerskie, czy związane.
Przedsiębiorstwo jest niezależne, jeśli: 1. jest przedsiębiorstwem w pełni samodzielnym, tzn.  nie posiada udziałów w innych przedsiębiorstwach, a inne przedsiębiorstwa nie posiadają w nim udziałów; 2. posiada poniżej 25% kapitału lub praw głosu w jednym lub kilku innych przedsiębiorstwach, a/lub inne przedsiębiorstwa posiadają poniżej 25% kapitału lub praw głosu w tym przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwo można uznać za partnerskie, jeśli: 1. posiada 25% lub więcej kapitału lub praw głosu w innym przedsiębiorstwie, a/lub inne przedsiębiorstwo posiada 25% lub więcej kapitału lub praw głosu w tym przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwa można uznać za związane, jeśli pozostają ze sobą w następującym związku:
1. przedsiębiorstwo posiada większość głosów przysługujących udziałowcom lub wspólnikom
w innym przedsiębiorstwie;
2. przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa;
3. przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo zgodnie z umową zawartą z tym przedsiębiorstwem lub postanowieniem w jego dokumencie założycielskim lub statucie;
4. przedsiębiorstwo jest w stanie kontrolować samodzielnie, zgodnie z umową, większość głosów udziałowców lub członków w innym przedsiębiorstwie.

W przypadku powiązań osobowych w sytuacji, gdy przedsiębiorstwa prowadzą działalność na rynkach produkcji i dystrybucji tego samego dobra lub świadczą tego samego rodzaju usługi dane należy ustalić proporcjonalnie do ilości poszczególnych udziałów. Jeżeli przedsiębiorstwa prowadzą różnego rodzaju działalność gospodarczą, to należy potraktować je jako odrębne firmy.

Wielkość przedsiębiorstwa można samodzielnie określić za pomocą kwalifikatora MSP, który dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem www.parp.gov.pl. Warto również zapoznać się z dokumentami: Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. (Załącznik I Definicja małych i średnich przedsiębiorstw) oraz „Nową definicją MSP. Poradnikiem dla użytkowników i wzorem oświadczenia".

4. Przedsiębiorca wnioskuje o zakup maszyn i urządzeń w celu realizacji projektu. Czy w związku z tym obowiązuje go przeprowadzenie postępowania OOŚ?

Odp.: Wszyscy beneficjenci, bez względu na rodzaj przedsięwzięcia, które planują zrealizować, są zobowiązani do wypełnienia Informacji  o  zakresie  przeprowadzonej   procedury  OOŚ. W pierwszej kolejności należy zakwalifikować przedsięwzięcie do odpowiedniej grupy, zgodnie z dokumentami „Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych” oraz  „Instrukcją przygotowania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Działań 1.1 – 1.2 RPO WP”. Jeżeli projekt polega tylko na zakupie np. sprzętu lub urządzeń, to zaliczany jest do przedsięwzięć o charakterze nieinfrastrukturalnym. W związku z tym wnioskodawcy wypełniają załącznik nr 4 do dokumentacji konkursowej „Informacja o zakresie przeprowadzonej procedury OOŚ” w ograniczonym zakresie (zgodnie z załącznikiem nr 5 – instrukcją jego wypełniania). Dołączają również oświadczenie beneficjenta, powołując się na odpowiednią podstawę prawną, w którym uzasadniają brak obowiązku przeprowadzenia postępowania OOŚ. W pozostałych przypadkach należy kierować się informacjami zawartymi w dokumentacji konkursowej.

Wstecz