Pytania i odpowiedzi

Konkurs 1.1.2_1 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące Konkursu:

1. Czy w Konkursie nr 1.1.2_1 mogą brać udział Mikroprzedsiębiorstwa?

Konkursy ogłaszane w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP dotyczą tylko Małych i Średnich Przedsiębiorstw (zgodnie z Załącznikiem 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004). W myśl Uszczegółowienia RPO WP 2007-2013 Mikroprzedsiębiorstwa są wyłączone z możliwości dofinansowania w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP (URPO, Poddziałanie 1.1.2, pkt 18a). Planuje się ogłoszenie kolejnego Konkursu dla Mikroprzedsiębiorstw w IV kwartale 2008, przy czym w ramach tego konkursu możliwe będzie dofinansowanie jedynie typu 8 projektów (zgodnie z pkt 14 URPO). Konkurs dla Mikroprzedsiębiorstw w zakresie dofinansowania projektów inwestycyjnych (typ od 1 do 7 pkt 14 URPO) planujemy ogłosić w I kwartale 2009.

2. Czy w ramach Konkursu na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP można otrzymać dofinansowanie na zakup agregatu prądotwórczego (alternatywne źródło zasilania przedsiębiorstwa)? Jest to jedyny rodzaj inwestycji, które przedsiębiorca ma zamiar realizować w chwili obecnej.

„Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1-1.2 RPO WP 2007-2013” stanowiące Załącznik nr 5 do „Przewodnika Beneficjenta RPO WP 2007-2013 Dla Działań 1.1-1.2” obowiązujące w ramach Konkursu 1.1.2_1 Małe i Średnie Przedsiębiorstwa przewidują możliwość dofinansowania: „ ...Zakupu niezbędnego sprzętu, wyposażenia, urządzeń bezpośrednio związanych z realizacją projektu...” („Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1-1.2 RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008, Część Trzecia, Poddziałanie 1.1.2, pkt 1, podpunkt 1). Zatem zakup agregatu prądotwórczego zasadniczo może stanowić koszt kwalifikowalny projektu, pod warunkiem, że:
•    planowane przez przedsiębiorstwo przedsięwzięcie mieści się w kategorii typów projektów od 1 do 7 możliwych do dofinansowania w ramach trwającego Konkursu na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP (zgodnie z pkt 14 URPO dla Poddziałania 1.1.2), 
•    Wnioskodawca jest Małym lub Średnim Przedsiębiorcą zgodnie z Załącznikiem 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25 lutego 2004.
•    działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo i/lub cel projektu nie mieści się w kategoriach PKD wykluczonych do dofinansowania w ramach RPO WP 2007-2013 (zgodnie z załącznikami „PKD wykluczone” oraz „Klucze powiązań PKD 2004-2007 oraz PKD 2007-2004” w zakresie Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej),
•    zakup i użytkowanie nabytego środka trwałego podlegać będzie zasadom przedstawionym w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1-1.2 RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008 (patrz pytanie 2).
Należy wziąć pod uwagę fakt, iż zakup środków trwałych może stanowić wydatek kwalifikowalny projektu realizowanego w ramach RPO WP, natomiast przedmiot projektu powinien mieć szerszy zakres i wpisywać się w jeden z typów projektów od 1 do 7 wyszczególnionych w pkt 14 URPO. Innymi słowy planowany zakup może być środkiem do osiągnięcia celu polegającego na unowocześnieniu przedsiębiorstwa, które wdraża dany projekt, realizowanym zgodnie z jednym/ lub więcej typów projektów sklasyfikowanych w pozycjach od 1 do 7 ujętych w  pkt 14 URPO dla Poddziałania 1.1.2.

3. Czy możliwe jest dofinansowanie ze środków RPO WP zakupu używanego środka trwałego?

Tak, dofinansowanie ze środków RPO WP dla Działań 1.1.-1.2. zakupu używanego środka trwałego jest możliwe jeżeli zakup ten jest niezbędny do realizacji projektu. Ponadto nabyty używany środek trwały będzie kwalifikował się do dofinansowania ze środków RPO WP  pod warunkiem, że podlegać będzie takim samym zasadom jakim podlegałby nowy środek trwały zakupiony w tym samym celu. Zatem dofinansowanie zakupu używanego środka trwałego jest możliwe jeżeli:
• środek ten będzie włączony w rejestr (ewidencję środków trwałych) beneficjenta i będzie podlegał odpisom amortyzacyjnym na podstawie ustawy o rachunkowości,
• wydatek ten będzie traktowany jako wydatek inwestycyjny zgodnie z zasadami rachunkowości,
• środek trwały nie był współfinansowany z publicznych środków krajowych ani wspólnotowych w okresie 7 lat poprzedzających datę zakupu danego środka trwałego (dokumentem poświadczającym ten fakt może być oświadczenie sprzedawcy).
Warunkiem uznania za kwalifikowane wydatków na zakup środków trwałych stanowiących część wydatków inwestycyjnych jest ich wskazanie w umowie o dofinansowanie. Nabyty środek trwały nie może być dzierżawiony/odpłatnie wynajmowany na rzecz innych podmiotów.
Więcej informacji dotyczących kwalifikowalności wydatków związanych z zakupem środków trwałych znajduje  się w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008 (Rozdział 9 – Zakup środków trwałych).

4. Czy przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe może ubiegać się o dofinansowanie na zakup autobusu?

Zgodnie z zapisem w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1-1.2 RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008, Część Trzecia, Poddziałanie 1.1.2, pkt 2 podpunkt 1 za wydatki niekwalifikowalne, w ramach Poddziałania 1.1.2, uznaje się „...Zakup lub leasing środków transportu, które będą służyły do świadczenia usług transportowych...”. Ponadto, zgodnie z załącznikiem do ogłoszenia o konkursie na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP dostępnym na stronie internetowej ARP S.A.: „PKD wykluczone” sektor transportu, a w szczególności przedsiębiorstwa, w których dokumencie rejestrowym widnieje przynajmniej jeden z kodów PKD sektora transportowego, ujętych w w/w załączniku (lub odpowiadający mu kod PKD znajdujący się w załączniku „Klucze powiązań PKD 2004-2007 oraz PKD 2007-2004”), są wykluczone z możliwości dofinansowania zakupu lub leasingu środków transportu. Dotyczy to Małych i Średnich Przedsiębiorstw aplikujących o wsparcie z Poddziałania 1.1.2 RPO WP w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej. Zatem, fakt, że przedsiębiorstwo ma w swoim dokumencie rejestrowym kod PKD związany z prowadzeniem działalności transportowej, jest przesłanką dyskwalifikującą go do zakupu środka transportu.

5. Projekt, o dofinansowanie którego się ubiegam, przewiduje zlecenie stworzenia i zakup specjalistycznego programu niezbędnego do realizacji projektu. Czy w ramach projektu możliwe jest dofinansowanie zakupu specjalistycznego szkolenia dla pracowników obsługujących w/w program?

Jeżeli projekt wymaga komplementarnych przedsięwzięć dotyczących np. przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi specjalistycznych urządzeń zakupionych w ramach tego projektu, to szkolenie takie kwalifikuje się do dofinansowania w ramach cross-financingu.  Zgodnie z zapisami w „Przewodniku Beneficjenta RPO WP dla Działań 1.1-1.2” z dnia 24.07.2008, Rozdział 3, Podrozdział 3.5 – Instrument elastyczności: „...wszelkie przedsięwzięcia związane np. ze szkoleniami są kwalifikowalne i muszą być zgodne z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowania wydatków w ramach EFS...”. Zgodnie z zapisami zawartymi w URPO, dla Poddziałania 1.1.2 RPO WP maksymalny poziom dofinansowania działań związanych z cross-financingiem (instrumentem elastyczności) wynosi 10% kosztów kwalifikowalnych projektu.

6. Co to jest instrument elastyczności?

Instrument elastyczności (cross-financing) jest zasadą tzw. finansowania krzyżowego. Generalną zasadą finansowania funduszy strukturalnych w okresie programowania 2007-2013 jest założenie, że pojedynczy Program Operacyjny jest finansowany z jednego funduszu (RPO WP  jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Niektóre projekty Beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie w ramach RPO WP wymagają komplementarnych przedsięwzięć dotyczących np. przeszkolenia pracowników, które mogą być finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W celu zapewnienia koniecznej spójności pomiędzy działaniami inwestycyjnymi – finansowanymi z EFRR, a  szkoleniami finansowanymi z EFS - w ramach jednego projektu - wprowadzono pojęcie instrumentu elastyczności. Cross -financing umożliwia finansowanie działań przewidzianych do realizacji w innym funduszu, pod warunkiem, że są one konieczne do odpowiedniej realizacji projektu i są bezpośrednio z nim związane. Wysokość udziału cross-financingu wyrażony w % znajduje się w opisie poszczególnych działań w Uszczegółowieniu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Dla działań Osi 1 RPO WP (z wyłączeniem działania 1.3) maksymalna wartość wydatków w ramach instrumentu elastyczności wynosi, w zależności od działania, 10%-20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Przykład: Małe przedsiębiorstwo kupujące nową maszynę w ramach Poddziałania  1.1.2 RPO WP może sfinansować również przeszkolenie pracowników z obsługi zakupionej w ramach projektu maszyny. Wówczas, zgodnie z Uszczegółowieniem do RPO WP oraz „Przewodnikiem Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1 – 1.2” z dnia 24.07.2008  (rozdział 3 pkt. 3.5), będzie mógł przeznaczyć na szkolenia maksymalnie 10% kosztów kwalifikowalnych całego projektu.

7. W jakiej formie powinien nastąpić wybór dostawcy urządzeń i usług o wartości przekraczającej 14 tyś EUR w ramach Działań 1.1-1.2. Czy musi to być przetarg, czy też wyboru mogę dokonać na podstawie rozmów i ofert?

Zasady wyboru dostawców aktywów, o dofinansownie których ubiega się Wnioskodawca w ramach Działań 1.1 i 1.2 przedstawione zostały w Rozdziale 9 „Przewodnika Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1-1.2” z dnia 24.07.2008. Czytamy w nim m.in., że „...w sytuacji gdy zamówienie przekracza kwotę 50 tyś PLN, Beneficjent nie stosujący Prawa zamówień publicznych zobowiązuje się zgromadzić i przedstawić instytucjom uprawnionym do kontroli dokumenty, które udowodnią spełnienie w/w zasad** [np. pisemne protokoły z negocjacji handlowych (podpisane przez obie strony), pisemne oferty firm, konkurencyjnych w stosunku do wykonawcy/dostawcy, z którym Beneficjent podpisze umowę, oświadczenia Beneficjenta uzasadniające dokonany wybór wykonawcy/dostawcy]”.
** Wydatki ponoszone przez Wnioskodawców powinny być dokonywane:
• „w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania założonych efektów przy jak najniższej kwocie wydatku;
• w sposób umożliwiający terminową realizację projektu;
• w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych zobowiązań”.

8. Czy w przypadku zawarcia w projekcie kosztów budowy hali produkcyjnej z częścią administracyjno-biurową istnieje możliwość podziału kosztów tej budowy na kwalifikowalne (część produkcyjna niezbędna z punktu widzenia zainstalowania maszyn objętych projektem) i niekwalifikowalne (część biurowa)?

W projekcie realizowanym w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP z udziałem dotacji unijnych część kosztów mogą stanowić wydatki niekwalifikowalne, czyli takie, które w myśl zapisów zawartych w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1-1.2 RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008 nie mogą zostać objęte dofinansowaniem, a są niezbędne do realizacji projektu. Wnioskodawca podejmuje decyzję, czy w ramach jego projektu tego typu wydatki wystąpią i jaka cześć projektu zostanie do tej kategorii zakwalifikowana.
Należy jednak pamiętać, że realizowany projekt podlega całościowej ocenie zarówno w części dotyczącej wydatków kwalifikowalnych jak i niekwalifikowalnych, jako że dotyczą one jednej inwestycji współfinansowanej lub ubiegającej się o współfinansowanie ze środków UE i są ze sobą nierozerwalnie związane.

9. Czy wykluczenia typów projektów 1 i 5 (zgodnie z pkt 14 URPO), związane z realizacją przedsięwzięć dotyczących „rozszerzania działalności przedsiębiorstwa” obowiązujące w Konkursie 1.1.1_1 Mikroprzedsiębiorstwa dotyczą również Konkursu 1.1.2_1 – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa?

W ramach pierwszego Konkursu na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa można ubiegać się o dofinansowanie projektów realizowanych zgodnie z typami projektów od 1 do 7 wyszczególnionych w pkt 14 URPO. Dofinansowanie nie może być udzielone na inwestycje realizowanie w ramach typu 8 projektów umieszczonych w pkt 14 URPO. W przypadku tego typu inwestycji (projekty o charakterze wystawienniczym) ogłoszone będą oddzielne konkursy, w których starać się będzie można o dofinansowanie projektów realizowanych tylko w ramach typu 8.
Należy pamiętać, że obowiązkiem Wnioskodawcy, ubiegającego się o dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP, jest wypełnienie Załącznika nr 4 „Informacja o zakresie przeprowadzonej procedury OOŚ” i dołączenie go do Wniosku o dofinansowanie składanego w ARP S.A., bez względu na to czy planowany przez Wnioskodawcę projekt można zakwalifikować do I, II lub III Grupy przedsięwzięć (zgodnie z Dyrektywą Rady nr 85/337/EWG z dnia 27.06.1985), czy też nie można go zakwalifikować do żadnej z tych grup. Ponadto jeśli planowana przez Wnioskodawcę inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia należy dołączyć do Wniosku o dofinansowanie odpowiednie Oświadczenia oraz Prawomocne pozwolenie na budowę (jeśli jest wymagane).

10. Na jakim obszarze powinien być realizowany projekt (lokalizacja projektu)?

Projekt współfinansowany z EFRR w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP powinien być realizowany w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Odstępstwa od tej zasady możliwe są tylko za zgodą IP II i tylko w sytuacji, gdy projekt przynosi znaczące korzyści dla regionu objętego wsparciem. Są to np. projekty realizowane w ramach Działań 1.1. Rozwój i innowacje w MŚP (w przypadku projektów eksportowych).
W przypadku projektów dotyczących udziału w targach i imprezach zagranicznych w charakterze wystawcy kryterium lokalizacji odnosi się do siedziby wnioskodawcy. Oznacza to, że siedziba przedsiębiorcy ubiegającego się o dofinansowanie takiego typu projektu musi znajdować się w granicach administracyjnych województwa pomorskiego.

11. Od kiedy Beneficjent może rozpocząć wydatkowanie środków związanych z realizacją projektu, aplikującego o dofinansowanie w ramach RPO WP 2007-2013 w ramach Działań 1.1.-1.2.?

Rozpoczęcie inwestycji może nastąpić dopiero po uzyskaniu informacji, że projekt, z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji, zasadniczo kwalifikuje się do wsparcia (pozytywny wynik oceny formalnej wniosku). Refundacji mogą podlegać tylko te wydatki, które zostały poniesione po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku oceny formalnej wniosku o dofinansowanie. (patrz: Przewodnik Beneficjenta RPO WP 2007-2013 Dla Działań 1.1 – 1.2, rozdział 4,). Jeśli wnioskodawca ubiegający się o dofinansowanie w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej (Poddziałanie 1.1.2 RPO WP) rozpoczął realizację inwestycji przed otrzymaniem informacji o przekazaniu wniosku do dalszej oceny (wykonalności i strategicznej) taki projekt nie może zostać objęty wsparciem w ramach funduszy UE.

12. Czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu nieruchomości niezabudowanej w ramach RPO WP na lata 2007 – 2013?

Wydatki na nabycie nieruchomości mogą być uznane za kwalifikowalne jeśli wydatki te zostały uwzględnione w umowie o dofinansowanie projektu oraz pomiędzy zakupem tej nieruchomości a celami projektu istnieje bezpośredni związek. Jeżeli tylko część nabywanej nieruchomości jest niezbędna na cele realizacji projektu to za wydatek kwalifikowalny może być uznana odpowiednia część ceny nabycia nieruchomości, wraz z kosztami jej wydzielenia (np. obsługa geodezyjna, księgi wieczystej). Cena nabycia nieruchomości nie może przekraczać jej wartości rynkowej, a wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę. Podstawą uznania wydatków, związanych z nabyciem nieruchomości za kwalifikowalne jest przedłożenie aktu notarialnego i aktualnego operatu szacunkowego. Koszt nabycia nieruchomości może być uznany za kwalifikowalny, pod warunkiem, że w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania zakupu nieruchomość ta nie została zakupiona z wykorzystaniem środków publicznych krajowych lub wspólnotowych (dokumentem poświadczającym ten fakt może być oświadczenie sprzedawcy). W ramach Osi 1 RPO WP na lata 2007 – 2013 (bez działania 1.3) dofinansowaniem może być objęty zakup nieruchomości niezabudowanej, ale tylko do wysokości 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu. Więcej informacji dotyczących kwalifikowalności wydatków związanych z zakupem nieruchomości znajduje  się w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Działań 1.1.-1.2. RPO WP 2007-2013” z dnia 24.07.2008, w Rozdziale 8 – Zakup nieruchomości.

13. Czy osoby świadczące usługi na podstawie umowy zlecenia są wliczane do wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie aplikującym o środki unijne w ramach RPO WP 2007-2013?

Zgodnie z Załącznikiem 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25.02.2008 do pułapu zatrudnienia wlicza się :
• pracowników;
• osoby pracujące na rzecz przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa państwowego;
• właścicieli, kierowników;
• partnerów prowadzących regularna działalność w przedsiębiorstwie i czerpiących z niego korzyści finansowe.
W myśl prawa polskiego umowa zlecenia jest umową cywilno-prawną i nie ma charakteru umowy o pracę. Zatem o ile osoba świadcząca usługi na podstawie umowy zlecenia nie jest jednocześnie osobą wymienioną w punktach powyżej, to nie wlicza się jej do pułapu zatrudnienia w przedsiębiorstwie aplikującym o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

14. Czy przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce, ale z udziałem kapitału obcego może aplikować o środki unijne?

W przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, zarejestrowanych w KRS i posiadających udział kapitału obcego, stosujemy takie same reguły oceny możliwości aplikowania o środki UE jakie stosowane są w stosunku do firm, w których kapitał w 100% pochodzi ze źródeł krajowych. Zatem możliwość otrzymania dofinansowania w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP w przypadku przedsiębiorstwa z udziałem kapitału obcego zależy od:
• statusu przedsiębiorstwa ubiegającego się o dofinansowanie – w przypadku Poddziałania 1.1.2 Wnioskodawca musi być Małym lub Średnim Przedsiębiorcą (zgodnie z Załącznikiem 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z dnia 25.02.2008 – w tym przypadku szczególną uwagę przy obliczaniu statusu przedsiębiorstwa należy zwrócić na Art. 3 i Art. 6 w/w Załącznika),
• rodzaju planowanego przedsięwzięcia, czy mieści się ono w kategorii typów projektów możliwych do dofinansowania w ramach Poddziałania 1.1.2 RPO WP (zgodnie z pkt 14 URPO dla Poddziałania 1.1.2),
• tego czy działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo i/lub cel projektu mieści się w kategoriach PKD wykluczonych do dofinansowania w ramach RPO WP 2007-2013 (zgodnie z załącznikami „PKD wykluczone” oraz „Klucze powiązań PKD 2004-2007 oraz PKD 2007-2004” w zakresie Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej).

Ponadto trzeba pamiętać o tym, że projekt realizowany w ramach pierwszego Konkursu na Poddziałanie 1.1.2 RPO WP należy składać, prowadzić i rozliczać zgodnie z zapisami zawartymi w „„Przewodniku Beneficjenta RPO WP 2007-2013 dla Działań 1.1-1.2” z dnia 24.07.2008 oraz we wszystkich jego załącznikach.

Wstecz